Indonésie: Malé Sundy na malé motorce

Jiri Hruska - Bali - Pantai Pasir Putih

Po více než dvou měsících putování projel cestovatel Jiří Hruška ml. na svém malém indonéském skútru celé indonéské souostroví Malé Sundy (Nusa Tenggara) od Bali až po nejvýchodnější mys Východního Timoru. Jedna maličká motorka, 61 dní, 22 ostrovů, 24 trajektů a přívozů lodí, 10 211 kilometrů po cestách a spíše i necestách zapomenutých ostrovů bez řidičského průkazu pro motocykl.

Draci (varani) z ostrovů komodo, sopky na ostrově Flores, poslední velrybáři z vesnice Lamalera, jazyků zmatení na ostrově Alor, ostrov Rote ve znamení lontarové palmy, miniaturní království na Timoru, kulturně naprosto odlišný a jeden z nejmladších států světa Východní Timor, ostrůvek Jaco – ráj na konci světa, divoká Sumba s tajemnými rituály, jedinečné ostrůvky okolo Sumbawy, pláže Lomboku, ostrov bohů a démonů – Bali a spousta dalších kouzelných ostrůvků…

Znalost indonéštiny Jirkovi otevřela dveře do tradičních příbytků místních domorodců a také k jejich srdcím. Navázal nespočet úžasných přátelství a pronikl tak hlouběji do jejich běžného života a každodenních zvyků. Bezprostřednost a srdečnost místních obyvatel vyvažovala leckdy velmi strastiplnou cestu ve velmi náročných podmínkách.

Cestovatel, dobrodruh a fotograf z Českých Budějovic se již od roku 1998 téměř každý rok vrací do Indonésie, kterou tak již téměř celou procestoval. Po ukončení studií na gymnáziu několik let pracoval na Bali v rodinné firmě - potápěčské centrum Deep Blue v Tulambenu, hotel Selang Resort v Amedu a česká záchranná zoo Mimpi Bali. Následně vystudoval obor mezinárodní studia na Mendelově univerzitě v Brně, aby se poté opět mohl vrátit do Indonésie, kde se v roce 2014 vydal na svůj velký výlet MOTOTRIP.ASIA po Asii na malém indonéském skútru.