Island a Finsko – volání severu

PJJ_Island_MAR_2023_NikonZ9_7307-Edit

Pokusit se přejet jedno z největších evropských jezer na kole patrně není nejbystřejší z nápadů, jaké může člověk dostat. Jenomže, když se na podobnou výpravu dobře obléknete, zejména tedy rukavice do rukavic v rukavicích… může to celé začít dávat smysl.

A pokud se člověk neorientuje jen na fyzický výkon, ale začne vnímat tu nádheru kolem sebe, je pak taková cesta jedním z nejkrásnějších dobrodružství, jaká můžete v Evropě vůbec zažít.

O něco odvážnější počin následoval o měsíc později – pokus o přechod druhého největší ledovce Islandu. Kdyby to bývalo nebylo během březnové sněhové bouře, možná by celá akce dopadla úplně jinak. Fotky nebudou bílé, ale dosti barevné, stejně jako příběhy a Petrovy vzpomínky na volání dalekého severu!

Petr Jan Juračka je jeden ze současných předních fotografů přírody. Jeho oborem jsou fotografie přírody, které mnohdy ukazují nečekané příběhy fenomény, kterým se věnuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jako přírodovědec či prostě milovník dobrodružství a výzev procestoval s fotografickou a filmařskou technikou Afriku, Asii, Grónsko, střední Ameriku a nedávno krátce cestoval také do Jižní Ameriky, Austrálie či Japonska. Kromě toho pracoval na oskarovém filmu, má vlastní pořad Petrova divočina v rámci Víkendu na Nově a nedávno zbořil hithit se svojí knihou “Ze života fotografa”, která bude na fetsivalu také k mání.