Island – EXPEDICE SOPKA 2021

Jeronym Lesner - sopka (3)

Extrémní nebezpečí pádu sopečných pum, obrovský žár, toxické plyny, mračna dusivého prachu, obklíčení tekoucí lávou, riziko sesuvů a zemětřesení – to vše činí z výbuchů sopek jeden z nejobávanějších přírodních jevů světa. Není se proto co divit, že se k naprosté většině aktivních sopek nesmí a okolí erupcí bývají evakuována a hlídána policí a armádou.

V případě erupce islandské sopky Fagradalsfjall, která probíhala od března do září 2021, tomu však bylo jinak. Díky neobyčejnému souběhu příznivých okolností se k této sopce přiblížit naopak dalo a tisíce vědců i nadšenců z celého světa se k ní proto cíleně vypravily si tuto příležitost užít. Zvláštní chování tekuté lávy, z nebe padající skelná pěna a do dáli odlétající skleněné vlasy, déšť kyseliny sírové, ohnivé vzdušné víry a pestrá paleta různých druhů dýmu, tajemné tunely, jeskyně a pasti v lávových polích, společně s dalšími přírodními kuriozitami, focenými za jedinečných světelných i teplotních podmínek ve dne i v noci, jako bonus s populárními rychlými změnami islandského počasí.

Jeroným Lešner je outdoorový cestovatel, profesionální geolog a výborný vypravěč. Stejně jako řada jiných expertů sledoval výsledky terénních měření islandských výzkumných organizací, které erupci Fagradalsfjall očekávaly už předem. V květnu 2021, ihned, jakmile to covidová situace umožnila, vyrazil na sopku a strávil v její nejtěsnější blízkosti celý týden. Odměnou za odbornou přípravu mu byla smršť strhujících zážitků a tisíců unikátních snímků, která ho nakonec motivovala, aby na stejné místo zavítal znovu ještě na týden v září a mohl tak osobně pozorovat proměnu sopky i jejího okolí během čtyř měsíců.

Zveme vás na úplně novou a originální přednášku EXPEDICE SOPKA 2021, která si Vás získá jak fantastickými snímky přímo z místa erupce, tak bizardními historkami a postřehy se srozumitelným vysvětlením od profesionálního geologa.

 

Jeroným Lešner (*1980) studoval PřF UK v Praze, je muzikant a profesionální inženýrský geolog. Na svých dobrodružně laděných cestách se vydává do zemí s pestrými přírodními a společenskými poměry, kde se pohybuje nejčastěji na kole, stopem a hromadnou dopravou.  Jeho projekce se vyznačují netypickým výběrem bizarních a málo známých cílů, které jsou pospojovány osobitým humorem a improvizací, která vždy překvapí. Z více než padesáti navštívených států světa na festivalu v minulosti představil úspěšnou projekci Pralesy a drahokamy Srí Lanky, na kterou navázal Ázerbájdžánem s Gruzií s policií v zádech a Barvami jižní Indie.