Afrika a Lékaři bez hranic

tomas sebek profil

Během přednášky MUDr. Šebek představí práci Lékařů bez hranic ve více než 70 zemích světa a bude vyprávět o zkušenostech ze své páté mise, na kterou vyjel v lednu 2017. Poprvé tehdy zamířil do Afriky, konkrétně do Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa,  jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Spolu s kolegy se ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Během vyprávění se podělí o čerstvé zážitky z práce v tamní nemocnici, představí podmínky, ve kterých se na svých misích pohyboval a povypráví o tom, jaké to je vyjet s Lékaři bez hranic na misi do zahraničí.

Kromě Tomášovy přednášky vás čeká i křest jeho nové knihy Africká zima, ve které strhujícím způsobem zaznamenal zážitky z Jižního Súdánu.

 

 

Po osmi letech své chirurgické praxe v Nemocnici v Hořovicích odjel v roce 2010 na první misi mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic na Haiti. Během svého působení v irském Dublinu ji pak v roce 2012 zopakoval a vydal svou první knihu Mise Haiti - 6 měsíců s Lékaři bez hranic, kterou podporuje svého tehdejšího kolegu a nynějšího haitského studenta medicíny na Karlově Univerzitě. Od roku 2013 v Nemocnici na Františku pracuje na chirurgickém oddělení. Odtud odjel na svou třetí misi do válkou zmítaného Afghánistánu, kterou v roce 2015 zopakoval. Po návratu vydal druhou knihu Mise Afghánistán - Český chirurg v zemi lovců draků. Na pátou misi tentokrát do Jižního Súdánu odjel v zimě 2017 a vyšla jeho třetí knížka Africká Zima. Na misích se jako válečný chirurg věnuje kromě běžné chirurgie i úrazové chirurgii břicha, hrudníku a končetin. Moderoval pražský TEDx a zajímají ho technologie v medicíně. Je spoluzakladatelem telemedicíny uLékaře.cz. Baví ho triatlon a jednou má prý v plánu i ironmana ... Pilotuje letadlo a v roce 2015 dostal cenu za statečnost.