Jordánsko – napříč zemí beduínů

Pavlina Adam - jordansko (7)

Poté, co jsme strávily čtyři měsíce v monzunovým Himalájích, jsme si řekly, že by to pro změnu chtělo se trochu ohřát.

Jordan trail vedoucí od Syrských hranic až na jih k Rudému moři sliboval přesný opak našeho nepálského dobrodružství. Šest set sedmdesát pět kilometrů písku, pouště, děsného vedra, žádného stínu, a hlavně nikde žádné vody.

Žízeň se stala našim parťákam, který nás ani na chvíli neopouští. Neopouští nás ani všudypřítomní pastevečtí psi, pro které jsme hlavním zdrojem zábavy.

Pro nás setkání s nimi definuje vše jen ne zábavu. I tak je pro mě tato země Mrtvého moře a skalního města Petra především místem plným pohostinných a laskavých lidí.

Koná se:

Kolem Světa | 17. 03. 2024 | Stage Adventure | 11:45 - 12:35 | detail festivalu

Pavlína je pardubická rodačka. Před třemi lety se rozhodla dát výpověď z teplého místečka na ministerstvu a od té doby žije převážně v horách na různých místech planety. Doposud zdolávala spíše kilometry horizontální na dálkových trailech.  Po Pacifické hřebenovce (4300 km) se se svojí parťačkou vydaly na nepálskou část Great Himalaya trail (1700 km), který přešla jako první Češka. Protože se potřebovala trochu ohřát, vydala se hned vzápětí na přechod jordánské pouště (650 km). Himaláj ji změnil natolik, že víc než do dálky, ji to táhne do výšky. V Jižní Americe, kam se vydala na začátku letošního roku, tak společně se Sarah si mj. střihly šest šestitisícových vrcholů během šesti dnů.