Jordánsko – země nádherných pouští
Jordánsko je země nádherných pouští, divokých kaňonů, historických památek mnoha kultur a především velice přátelských lidí. Je ideální zemí pro milovníky jak divoké přírody, tak starobylé kultury. V nabatejském městě Petra a jejím okolí skalních měst a překrásných kaňonů jsme strávili celkem pět dní. Stejně dlouho jsme objevovali i krásy pouštní oblasti Wadi Rum. Vystoupili jsme na nejvyšší horu Jordánska Jebel umm Adaami na saúdskoarabské hranici, procházeli soutěskami se skalními mosty a zdolávali obrovské duny tvořené rudým a oranžovým pískem. Zlatým hřeb em cesty byl průstup nejdelšího kaňonu Jordánska – Wadi Hasa. Jeho hluboké pískovcové soutěsky porostlé visutými zahradami s palmami a endemickými druhy rostlin doslova vyrážejí dech. Při cestě Jordánskem nelze vynechat ani nejnižší místo planety a zároveň nejslanější jezero světa – Mrtvé moře. Pod křižáckým hradem Shobak, ze kterého vede dlouhá podzemní chodba, jsme strávili příjemný večer s beduíny v jeskynním hotýlku. Nezapomenutelné zážitky s místními lidmi jsme měli i ve městě mozaiky – Madabě a také při cestě do pouštního zámku Amra – unikátní islámské památky, kde jsou na stěnách malby zvířat, lidí, dokonce i nahých žen. Málokdo u nás ví, že toto jedinečné místo před sto lety pro Evropu objevil Čech Alois Musil.
Libor a Kamila Hnykovi
KAMILA HNYKOVÁ se věnuje informatice, poznávání a fotodokumentaci přírodně, etnograficky a historicky zajímavých oblastí. Na svých cestách do málo civilizovaných částí světa navštívila vedle evropských států Rusko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Nepál, Turecko, Peru, Indonésii, Bolívii, Chile, Nový Zéland. Putuje v pohorkách, na kole, na bruslích nebo s pádlem, s kamarády, s dětmi nebo s manželem Liborem Hnykem. Pokud ji mimořádně tolerantní rodinka může postrádat, šplhá po sopkách a po ledovcích, vystoupila na vrcholy Mont Blancu, Elbrusu, Pisca, Licancaburu. O svých zážitcích vypráví na besedách dětem i studentům, přednáší na setkáních cestovatelů. Pomáhá občanskému sdružení Surya s provozem Sluneční školy v Himálaji (www.surya.cz).
Libor Hnyk
LIBOR HNYK je cestovatel, který rád navštěvuje místa s divokou původní přírodou nebo zajímavou odlišnou kulturou, zabývá se různými druhy sportů - vysokohorská turistika, kolo, inline brusle, nordické brusle, běžky, vodácká turistika apod. Není specialistou na určitou zemi, krajinný typ nebo kulturní oblast, naopak ho fascinuje krajinná a kulturní rozmanitost naší planety. Podnikl zajímavé cesty do arktického Grónska nebo naopak do pralesů Nové Guineje, přecházel ledovce v Himalájích i v Andách, lezl na sopky v Guatemale, Mexiku, Jižní Americe, na ostrově Reunion i na Jávě. V etiopském Denakilu se mu uskutečnil jeden ze snů - procházet se po břehu lávového jezera v sopce Erta Ale. Nepohrdne však ani outdoorovými zážitky z Evropy - na lyžích překonal pohoří Stará planina v Bulharsku, na inlinech přejel jak celou cyklostezku Odra-Nisa, tak podunajskou stezku z Pasova do Vídně. Velkým zážitkem pro něj bylo setkání jak s usměvavými Tibeťany, tak s Papuánci oděnými pouze do koteky. V posledních třech letech ho uchvátil Slovinský kras se svými ponornými průzračnými řekami, impozantními propastmi, kaňony a nádhernými jeskyněmi. Miluje však i naši přírodu, přejezdy českých přehrad a rybniků po ledovém skle na nordických bruslích mu přinesly stejně hodnotné zážitky jako třeba pokus o výstup na osmitisícovku Cho Oyu.