3D KAŠMÍR

Matej Bohac - Kasmir (4)

Kašmírské údolí je oblastí nebývalé přírodní krásy, zemí, jež dala jméno proslulé nejjemnější vlně z himalájských koz, ale i místo odvěkého sváru a vojenských konfliktů mezi okolními mocnostmi.

Z města Šrínagar, himalájských Benátek na jezeru Dal, se vypravíme do horských údolí pod zasněženými vrcholky, do ořešákových pralesů i do vesnic ve svazích rozbrázděných nekonečnými terasami políček. Navštívíme i pohostinné a svérázné horaly a vesničany, jejichž život se v mnoha ohledech jen málo změnil od dob, kdy se sem z nížinné Indie každoročně uchylovali angličtí kolonisté před letními vedry.

Matěj v dětství četl Setona, Maye a Verna a od té doby trpí romantickými sklony a nezadržitelnou touhou unikat do divočiny. Přitom fušuje, ať už profesně, nebo amatérsky, do řady oborů od focení a hudbu přes sport, až po architekturu a zejména opravování a ruční výrobu všeho možného. Jeho srdeční záležitostí a unikátní specializací je stereofotografie (3D fotografie), které se intenzivně věnuje už přes 20 let. Zakládal český stereoklub a zastupuje Česko v Mezinárodní steroskopické unii. Jeho prostorové fotky a jimi doplněné přednášky získaly ocenění na mezinárodních i domácích akcích a cestovatelských festivalech. Připravoval expozice se stereofotografiemi pro výstavy a muzea, zpracoval dosud nepublikované stereofotografie z archivu Hanzelky a Zikmunda. Celá technologie od focení až po projekci je vyrobená na koleni - a dá se odvézt na kole:)