Kavkaz pohledem otce offroaďáka a syna trekaře

Jakub Solc - kavkaz (3)

Radek a jeho syn Jakub promluví o svých letošních expedicích do gruzínského Kavkazu. Každý z nich absolvoval cestu v jinou dobu a trochu jiným způsobem. Zatímco Jakub je vášnivý trekař a milovník hor, Radek preferuje pohyb v terénu offroadovým expedičním speciálem. Dvojice promluví o dvou různých způsobech, kterými si užít dechberoucí panoramata vysokohorského reliéfu Velkého Kavkazu. Přednáška nejen o odlišném pojetí cestování v gruzínských horách, ale také o zážitcích a osobitém charakteru této asijské země.

 

Jakub je nadšený fyzický geograf, milovník hor, vodních toků a ultralehké výbavy, ale také cestovatel zaměřený na horský trekking a dálkové traily. Již od roku 2017, kdy sám přešel švédský trail Kungsleden, aby si ověřil známý výrok “Happiness is only real when shared”, se pravidelně vydává na dlouhé přechody hor a píše blog www.kubojovycesty.cz. Během léta 2019 absolvoval sólo cestu španělskými Pyrenejemi od Atlantiku ke Středozemnímu moři po trailu GR 11. Právě v Pyrenejích si Jakub sám sobě slíbil, že chce následující léto jít ještě něco delšího a bláznivějšího, a tak se létě roku 2020 vydal na další, ještě delší cestu, na 1600 km dlouhý přechod Balkánu po trailu Via Dinarica. Nedlouho po absolvování tohoto trailu se začal věnovat testování ultralehkého vybavení na cesty pro obchod Pod 7 kilo. Loňské léto se do jeho cestovatelského hledáčku dostaly francouzské Alpy a 600 km dlouhý trail GR 5, který společně s parťačkou Káťou během tří týdnů zdárně dokončil.

Radek je profesionální offroadprůvodce, zkušený cestovatel s nebojácnou povahou a znalec aut. Preferuje cestování za pomocí svého offroadového expedičního speciálu. Z jeho koníčku se postupně stala práce a v dnešní době organizuje a vede expedice v terénních vozech do různých zemí Evropy, Afriky i Asie. Letos podnikl dobrodružnou výpravu na Kavkaz po vlastní ose, kde kromě Gruzie, navštívil i Arménii, Turecko a Rusko.