Kyrgyzstán – země vysokých hor a šťastných lidí

Pavla Bicikova - kyrgyzstan (1)

Nový cestovatelský pořad o měsíčním putování s batohem na zádech po Střední Asii.

Vydáme se společně do země, jejíž průměrná nadmořská výška je 2.750 m. Zažijeme řadu dobrodružství na nádherných horských trecích. Seznámíme se s životem horských pastevců, kteří žijí se svými stády koní, jaků, koz, ovcí a krav celé léto vysoko v horách. Nahlédneme do jejich jurt a užijeme si jejich tradiční pohostinnost. Ještě dnes se mi sbíhají sliny na domácí airan (kefír), voňavé máslo, sladkou smetanu a tradiční kurut (sušený tvaroh). Poznáme i nelehký život v horských vesnicích. I když horalé nevědí, co to je „minimalismus“, přesto ho po staletí žijí. Snad právě proto jsou stále usměvaví, vlídní, přátelští, a jak nám opakovaně říkali, šťastní.

Společně projdeme centrální část Ťan-Šanu – Těrský Alatau. Některé jeho části sice již turisté objevili, ale přesto stojí za návštěvu. Najdeme tu zelená vysokohorská údolí plná volně se pasoucích koní, smaragdová jezera, divoké řeky, vodopády, ledovce a vysoká sedla s úchvatnými rozhledy. Vystoupáme do pětitisícového pohoří Altaj, kde naopak prožijeme samotu, volnost, ale i horké chvilky. Obzvlášť když nám přestane fungovat vařič, padne mlha a na mapy se nedá vůbec spolehnout. Vydáme se i do nejvyššího pohoří Kyrgyzstánu – na Pamír, kterému se oprávněně říká „Střecha světa“. Sedmitisícový hřeben s Pikem Lenina mě opravdu „posadil na zadek“. Vychutnáme si i atmosféru orientálních bazarů a postsovětskou nostalgii měst.

Koná se:

Kolem Světa | 16. 03. 2024 | Stage Adventure | 11:45 - 12:35 | detail festivalu

Už od mládí se ráda toulala po horách po celém světě (Himálaj, Ťan-Šan, Pyreneje, Pamír, Alpy, Atlas, Sarek, Prokleté hory atd.). Nedílnou součástí jejího batohu vždy byl a stále je fotoaparát. Neváhá s sebou na dlouhé cesty přibalit i několik objektivů a stativ. Kvalita fotografií je pro ni velmi důležitá. Od roku 2012 se o své zážitky z putování dělí na cestovatelských přednáškách, které už viděly tisíce diváků. Má za sebou desítky fotografických výstav. Za své fotografie získala i řadu ocenění (např. Cena Svazu českých fotografů 2023, nominace v cestovatelské fotografické soutěži Hanzelka + Zikmund).