Manaslu (8163 m) – Hora Duchů

PJJ_Manaslu_2022_NikonZ30_4610-Edit

Tajemná, magická a falická Manaslu (8163m), v tibetštině Pung-gyen, je osmou nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Mansiri, v centrální části nepálského Himaláje. Je horou „duchů, či přesněji – posvátnou horou „duše“ a „Ducha“.

Fotit na osmitisícovce je úplně jiné, než všechno ostatní. Ono je totiž úplně jiné už to tam být. Dvakrát jsem tam přišel k rozdvojenému vidění, omrzl jsem na všech prstech a přesto přese všechno považuju výlet na Manáslu za zábavnou epizodu fotografické kariéry, za kterou jsem nesmírně vděčný. Pod taktovkou Honzy Trávy jsem se málem dostal na vrchol a co je nejvíc, dovezl si domů tisíce fotek u kterých si nejsem jistý, jestli se mi to vlastně celé nezdálo.


Petr Jan Juračka je jeden ze současných předních fotografů přírody. Jeho oborem jsou fotografie přírody, které mnohdy ukazují nečekané příběhy fenomény, kterým se věnuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jako přírodovědec či prostě milovník dobrodružství a výzev procestoval s fotografickou a filmařskou technikou Afriku, Asii, Grónsko, střední Ameriku a nedávno krátce cestoval také do Jižní Ameriky, Austrálie či Japonska. Kromě toho pracoval na oskarovém filmu, má vlastní pořad Petrova divočina v rámci Víkendu na Nově a nedávno zbořil hithit se svojí knihou “Ze života fotografa”, která bude na fetsivalu také k mání.