Muchu Chhish (7453): výzva pro odvážné

pavel bem - muchu chhish

Muchu Chhish (7453 m) je nejvyšší neslezená hora naší planety, na kterou se dá legálně vylézt. Leží v postranním hřebeni Batura Muztagh v regionu horní Hunzy západního Karákorámu. Jedná se o jedno z nejdivočejších a nejméně přístupných míst už v tak dost divokých pákistánských velehorách. V roce 2020 jsme se pokusili obtížným mixovým terénem prostoupit na vrchol poprvé. Ve výšce 6300 metrů nás zastavilo počasí. O rok později jsme se dostali o 300 metrů výše, ale „utopili“ jsme se v obrovských masách čerstvého sněhu.

Tisíc metrů vysoká stěna s hřebenem ostrým jako žiletka. Dvoukilometrový hřeben Batury s 300 metrů vysokou skalní hlavou Muchu Chhish. Tak jak to dopadne příští rok? Do třetice všeho dobrého…

Lékař, politik a horolezec. V roce 2007 vystoupil jako 10. Čech v historii na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everestu. V únoru 2011 úspěšně dokončil horolezecký program Seven Summits (Sedm vrcholů), který předpokládá zdolání nejvyšších vrcholů všech 7 kontinentů. V roce 2012 se mu podařilo bez použití kyslíku vystoupit na vrchol druhé nejvyšší hory světa - obávané K2. Stal se tak teprve třetím Čechem, který to dokázal. 8. května 2015 v 15:00 vystoupil na vrchol osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8.163 m). Společně s francouzským horolezcem Danielem de Gabaiem dokázali na vrchol hory Manaslu vystoupit během čtyř dnů alpským stylem, bez použití výškových nosičů a bez umělého kyslíku, a poté ji ze severního sedla slyžovat až do základního tábora.

Pavel Kořínek (1980) je český horolezec. Vystoupil například na hory Štít Korženěvské, Pik Lenina a Chan Tengri. Dne 7. října 2017 stanul jako vůbec první Čech na vrcholu tibetské sedmitisícovky Miňa Gangkar (Miňa Konka).