Cesty až na kraj světa za porody
Keňa, Tanzanie, Východní Timor, Libérie, Srí Lanka, Nepál, Bhútán, Kambodža.
Exotická místa, která tentokrát spojíme tématem, jež se minimálně jednou v životě dotkne každého z nás – narozením. Jak žijí a v jakých podmínkách rodí ženy v odlehlých místech naší planety, jaké překážky podstupují na cestě k pomoci při porodu, co znamená žít v místech válečných nebo etnických konfliktů z pohledu dostupnosti zdravotní péče a jak se do porodu promítá kultura a tradice? Jsou západní humanitární mise vždy přínosné, nebo mají svá úskalí?
A má smysl se kvůli snahám o zlepšení porodních podmínek prohánět žlutým veteránem po keňských pláních? Pojďme nahlídnout do míst, kam se turisté ani zkušení cestovatelé moc často nedostanou.
Tématem „Rally for better births“ vás provedou Lilia Khousnoutdinova, filantropka, dula, aktivistka a Ondřej Šimetka, gynekolog/porodník, aktivista a účastník misí Lékařů bez hranic, OSN a dalších organizací.
Lilia Khousnoutdinova
Lilia vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu a následně k tomu přidala Gender & Development na London School of Economics. Založila Nadační fond Propolis33 který se věnuje projektům týkajících se plánovaného rodičovství, mateřství, reprodukce a projektům s ženskou tematikou. Je členkou předsednictva Českého helsinského výboru. Procestovala bezmála půlku světa. Bydlela zejména v dalekém Novém Dillí, Tunisu, Bhútánu a řadě evropských zemí. Podporuje charitativní a rozvojové projekty v řadě destinací. Její životní láskou je tajemný Bhútán, do kterého se během posledních 15 let alespoň jednou ročně navrací a kde pracovala i pod patronátem královny matky.
Ondřej Šimetka
Ondřej Šimetka - gynekolog, porodník a přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava. Už při studiu medicíny se Ondřej rozhodl, že bude lékařem bez hranic a v roce 1999 se jím jako druhý český lékař stal. S Lékaři bez hranic (MSF) a dalšími organizacemi (OSN, Caritas) poté strávil několik let na celkem deseti humanitárních a rozvojových projektech v Asii a Africe. V průběhu posledních 20 let se aktivně podílel na programu snižování mateřské úmrtnosti na Východním Timoru, kde pracoval jako lékař, školitel a garant vzdělávání lékařů. V roce 2007 stál se svou manželkou u založení české pobočky MSF a později působil i jako člen představenstva rakouské i české pobočky MSF. Získal cenu Via Bona nadace Via za filantropii a cenu Genderman 2022 za úsilí o zlepšení českého porodnictví. Čas od času neodolá a podlehne velké sportovní či cestovatelské výzvě.