Nanga Parbat a Noshaq 2018

PAvel Bem - pakistan (8)

Diamirská stěna obávané osmitisícovky Nanga Parbat nás dlouho trápila, ale nakonec nám dala pocítit nejenom rozkoš objevování, ale také slast vrcholového štěstí. A navíc, všichni jsme se vrátili z „Killer mountain“ živí, byť trošku omrzlí.

Sotva pár desítek kilometrů od „Nanga“ leží nádherný a nejvyšší vrchol Afgánistánu Noshaq (7 492m), naše druhé zastavení na cestách mezi Pákistánem a Afgánistánem. Během léta se hora proměnila v ledové království, a tak z naší ambice si ji „sjet“ z vrcholu na lyžích sešlo, ale i tak vrchol druhé nejvyšší hory Hindukúše stál za to.

 

Lékař, politik a horolezec. V roce 2007 vystoupil jako 10. Čech v historii na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everestu. V únoru 2011 úspěšně dokončil horolezecký program Seven Summits (Sedm vrcholů), který předpokládá zdolání nejvyšších vrcholů všech 7 kontinentů. V roce 2012 se mu podařilo bez použití kyslíku vystoupit na vrchol druhé nejvyšší hory světa - obávané K2. Stal se tak teprve třetím Čechem, který to dokázal. 8. května 2015 v 15:00 vystoupil na vrchol osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8.163 m). Společně s francouzským horolezcem Danielem de Gabaiem dokázali na vrchol hory Manaslu vystoupit během čtyř dnů alpským stylem, bez použití výškových nosičů a bez umělého kyslíku, a poté ji ze severního sedla slyžovat až do základního tábora.