Zpět

Oceánem na Azory

serenitye_explorers_sailing00001

Tom a Máří vypluli se svou plachetnicí z Arktidy a vydali napříč Evropou směrem na jih. Letos je čekal velký závěr celé expedice – 1600 mil dlouhá plavba otevřeným Atlantikem až na Azorské ostrovy… 2500 km dlouhá přeplavba Atlantiku z Anglie na Azorské souostroví by ještě několik let nazpátek nebyla pro malou plachetnici možná dříve než v červenci.  Zásoby vody, potravin a jiných zdrojů jsou na plachetnici omezené. Co všechno je k životu opravdu nutné, čekaly na ně nějaké nástrahy?

Zelené ostrovy, Evropská Havaj, Perly Atlantiku i to jsou názvy pro Azorské souostroví. My jsme se rozhodli ověřit si tyto superlativy na vlastní plachty. A vy na přednášce můžete s námi!

Povíme vám historky ze světově proslulého baru „Peter Café Sport.“ známého svou dlouhou historií a jako místo, kde se setkávají mořeplavci, námořníci a cestovatelé z celého světa. Na ostrově Faial zůstaneme a zkoukneme i vulkán na mysu Capelinhos.

Na ostrově Pico navštívíme místní lávové vinice a snad zdoláme i nejvyšší horu Portugalska. Ano, jaké je to spát na 2351 m vysokém vulkánu Pico?

Ostrovem Sao Jorge, připomínající džungli, projdeme místními nádhernými „fajãs“, úrodnými údolími, které vznikly kvůli sesuvům půdy. A okoupeme se v lávových lagunách.

Pak zamíříme do hlubin ostrova Terceira, známého svými jedinečnými lávovými tunely či hlavním městem Angra do Heroísmo, zapsaným na seznam památek UNESCO.

Při plavbě na ostrov La Gracioza za jeho vulkanickou krajinou pak spatříme delfíny nebo dokonce i velryby, které oblast hojně obývají. A ti kdo zůstanou sedět a nezaleknou delší přeplavby se s námi vydají i na vzdálené a  jedinečné ostrovy Flores a Corvo.

Na konci přednášky si oddychneme v přírodních lagunách ostrova São Miguel.

 

Přednáška probíhá ve spolupráci s Portugalskou turistickou centrálou

 

Koná se:

Kolem Světa PRAHA | 24. 11. 2024 | 4 – LIDÉ A ZEMĚ | 11:30 - 12:30 | detail festivalu

Marie Magdalena Brázdil (Halatová) je architektka, jachtařka a propagátorka udržitelného způsobu života. Již 7 let pracuje a žije off-grid ve slané divočině na plachetnici Midnight Blue. Společně s partnerem Tomem organizuje expedice. Například Severním ledovým oceánem na Svalbard ve sklolaminátové plachetnici, čímž se stali nejen první českou posádkou, ale Máří pravděpodobně i 3 ženou světa. Máří s Tomem založili projekt SerenityExplorers.com, který se zaměřuje na pořádání slow-travel plaveb a treků s prvky outdoorové terapie, pro veřejnost. Máří je nezmar! A to v dobrém slova smyslu, protože když se do něčeho pustí, tak to prostě dodělá a neexistuje nic, co by jí mohlo zastavit. Poznáte ji podle obřího úsměvu a kafe v ruce.

Tomáš Brázdil je kapitán a dobrodruh, věnující se námořnímu jachtingu a outdoorovým aktivitám. V průběhu 15 let uplul tisíce námořních mil ve 13 mořích a 2 oceánech. V roce 2019 jako kapitán podnikl s partnerkou Máří námořní expedici Severním ledovým oceánem na Špicberské ostrovy s cílem upozornit na problematiku znečištění moří mikroplasty. Stali se tak první českou posádkou, která na vlastní sklolaminátové plachetnici takovou cestu dokázali. Tom má licenci Yachtmaster od Královské asociace jachtingu. Občas se zúčastní týmových regat a závodů a vždy to stojí zato: Atlantský Angra Bay Cup skončil 2. místem, na Jabuka race s posádkou obsadili 1. místo ve skupině. Ač nepohrdne plavbou v jakékoliv oblasti, jeho slabostí jsou odlehlá divoká místa bez davu turistů. Zamiloval si Norsko, kouzlo skialpování a pobyt v polárních oblastech. Tuhle radost předává během plaveb pořádaných pod SerenityExplorers.com