Zpět

Ostrov Jeju – sedmý div světa (Jižní Korea)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Návštěvnící festivalu uvidí kulturní a přírodní zajímavosti ostrova Jeju (vyslovuje se “čedžu“). Komplex obrovských lávových jeskyní “Manjangul“ a sopečný kráter “Seongsan Ilchulbong“ vynořivší se z moře před pouhými 4000 lety patří do přírodního dědictví UNESCO. Ostrov Jeju, v mnohém podobný havajským ostrovům, byl v roce 2011 zařazen mezi 7 přírodních divů světa. V Koreji se pro něj vžilo označení “Ostrov světového míru“, protože jako jediné korejské území nebyl zasažen korejskou válkou (1950–1953). Na ostrově také žijí a pracují tradiční potápěčky haenyeo (vyslovuje se ”heňó”). Staré ženy, často kolem sedmdesátky, dokáží vydržet pod vodou až dvě minuty a potápějí se do hloubky dvaceti metrů, aby ulovily a prodaly vyhledávané mořské pochoutky – mušle, plže, raky a langusty. Jejich umění je zčásti důsledkem původně matriarchálního společenského systému ostrova.

Tanečnice, choreografka a režisérka původem z Koreje Peggy Choy se narodila na Havaji, dnes vyučuje tanec na univerzitě v Madisonu a vede vlastní taneční skupinu v New Yorku. Více o ní na www.peggychoydance.com.

Autor je vědeckým pracovníkem Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Ostrov Jeju navštívil v roce 2010 na pozvání National Research Foundation of Korea. V Jižní Koreji v budoucnu plánuje pobývat delší dobu, protože tam podle jeho slov vzdělanost požívá podstatně větší vážnosti než v české kotlině.