Palestina & Izrael

IMG_0518

Orientujete se alespoň základně v problematice tohoto území na Blízkém východě? Jaký to je pocit procházet úzkými koridory checkpointů z jedné strany zdi na druhou? Jak na sebe hledí obyvatelé Tel Aviva a ortodoxní Židé z centra Jeruzaléma? A co Mrtvé moře – kolik ho ještě zbývá a stojí za návštěvu?

Tereza se do Svaté země vydala na svatební cestu. Blížily se Vánoce, tak kde jinde slavit Štědrý den, než v Betlémě, řekla si. Byla těhotná, v šestém měsíci těhotenství se ji nechtělo jezdit stopem a spát někde na zemi, jako byla do té doby zvyklá. Jako novomanželka si zaplatila zájezd s profi průvodkyní. „Nebyl a není to náš styl cestování, ale hned z kraje se ukázalo, že to bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat. Sami bychom se na tomto místě jen těžko pohybovali a rozuměli, co se kolem nás děje. Naše průvodkyně byla znalá nejen historie a politicko náboženských poměrů, měla rovněž přesah do umění a jako Židovka z pátého kolene z babičiny strany i mnohaletou zkušenost s životem v Izraeli. Dávala nám informační nášup na každém rohu, kam jsme se hli“, vysvětluje Tereza.

Herodium, bazilika a jestličky v Betlémě. Al-Aksa, Zeď nářků, arabská tržnice a Yad Vashem v Jeruzalémě. Nazaret, Galilejské jezero, Mrtvé moře, pevnost Masada, – to všechno (a nejen) jsou místa, kam Vás Tereza vezme v rámci své poctivě připravené přednášky.

Tereza miluje cestování různými způsoby, nejvíce však stopem. Jejím posledním cestovatelským počinem je půlroční rodinné kočování po Evropě s obytňákem. Ráda sdílí praktické tipy a triky a stejně tak i zážitky, které vzbudily silné emoce. Její příští cesta by mohla vést na moře či do ománské pouště, kdo ví… IG profil: @tereza__cestuje,   FB: @Ter Da