S AVIÍ NAPŘÍČ JIŽNÍ AMERIKOU

Vojtech Wertich - jizni amerika (5)

Další a po všech stránkách nejnáročnější expedice Avie Amálky – letos v zimě jsme se spolu s dalšími devíti „magory“ dobrovolně zavřeli do jednoho auta z roku 1974 a 4 měsíce brázdili Jižní Ameriku.

Těžko nacpat 4 měsíce do hodinové přednášky, ale i tak se můžete těšit na dávku přístavní byrokracie, oleje, šmíru, naftové vůně, patagonské Carretery Austral nebo spálenin z vyprahlé Atacamy. Především se ale mrkneme na bolívijské výškové rekordy a nemoce nás i auta, jízdu po zaplaveném salaru či výstup na šestitisícový vulkán. A jak vyjde čas, protáhneme se dál skrze El Niñem postižené, zaplavené Peru, stále zelený Ekvádor nebo třeba překvapující Kolumbii.

Pracuje jako geolog na své brněnské alma mater, většinu volného času věnuje cestování, ideálně s báglem na zádech a mapou v ruce kdekoli v přírodě. Netradičně jako přibližovadlo využívá od roku 2013 devítimístnou obytnou Avii z roku 1974, které říká base camp (a obývák) na kolečkách. Projel s ní Rusko, Mongolsko, Skandinávii, Maroko, Západní Saharu, Balkán a na rok 2017 chystá velkou výpravu napříč Jižní Amerikou.