Ráj zvířat – Tanzánie, Keňa, Serengeti

Zuzana Samkova - zapad slunce v Serengeti

„Teto, napiš mi knihu o lvech, víš o těch maličkých, lvíčátkách“, řekla mi tenkrát malá masaiská holčička Sheila, kterou jsem poznala v masaiské škole ve východní Africe, u jezera Nakuru. A tak vlastně vzniklo mé měsíční putování přes Tanzánii, nádhernou skoro měsíční krajinou pod Ngorongoro kráterem, přes rozsáhlé pláně Serengeti, kde nejsou žádné silnice, jen terénní prašné cesty, po kterých nás bezpečně přepravovalo obrovské nákladní auto s náhonem na všechny čtyři kola, zvané celou naší mezinárodní výpravou, Papa. Pojďte se vydat na toto putování se mnou, projeďte se na domorodém člunu Victoriiným jezerem, poznejte známý NP Masai Mara, můžete kempovat i u samotné této řeky, nedoporučuji koupání, rušili by jste krokodýly, zastavte se u skvostu východní Afriky, jezera Nakuru, světoznámým svými obrovskými hejny plameňáků a pelikánů, odtud ze Lvích skal pochází i můj malý lvíček Simba o kterém jsem napsala i svou poslední knihu Simba, dítě Afriky. A opět se projedeme domorodým plavidlem, tentokrát po obrovském Beringovu jezeru. A opět zpět do vnitrozemí za dalšími krásami v zemi domorodých pastevců, kteří tu dodnes žijí stejně, jako před mnoha lety.

Pojďte alespoň na chvíli se mnou poznat ještě opravdový ráj zvířat, který je tu i od pradávna domovem Masajů a Samburů, lidí se zajímavou kulturou, výrobců nádherných uměleckých kousků, ale i lidí pro nás s nepochopitelnými zvyky. Zvu Vás nejen já, ale i všechna africká zvířata i ten pro mě nejkrásnější, král zvířat, lev Simba.

Narodila jsem se v šedesátých letech v Praze, vystudovala SEŠ, později doplňkové nástavbové studium v syndikátu novinářů, pracovala jsem původně v zahraničním obchodě, potom dlouhá léta jako volná novinářka a fotoreportérka, od devadesátých let jsem pak měla asi 15 let nakladatelství Admirál a vydávala řadu titulů kalendářů a knih.