Rok na cestách: jak našetřit a vyrazit do světa

MAREK TURYNA - ROK NA CESTACH - sunrise rice paddies Bali

Několik let jsme pravidelně sedávali v publiku na Kolem Světa a říkali si: Jak je možné, že tenhle člověk tak často cestuje? Jak to dělá? Chci to taky tak mít. Pět týdnů dovolené v roce je málo, musíme s tím něco udělat. A tak jsme začali. V březnu jsme se zřekli své kariéry v korporátu a v květnu vyrazili na naší první cestu. Co tomu předcházelo? Jak jsme na cestování našetřili? A co děláme pro to, abychom si mohli naší cestu prodloužit? Ukážeme vám, že to není nic těžkého a že za rok můžete na vaší cestu vyrazit i vy.

Nomád a cestovatel, který odjakživa snil o větší svobodě. Té se mu postupně hodně kostrbatou cestou podařilo dosáhnout, takže navzdory své práci na IT projektech pro velké firmy může s Kristou a synem téměř neomezeně cestovat po Česku a po světě. Home office posunul možnosti cestovatelů na úplně jinou úroveň a když máte navíc ženu, která je se vyžívá v organizaci a zefektivnění všeho, rázem se přistihnete, že jste s rodinou strávili devět ze dvanácti měsíců na cestách. Marek je kliďas, který drží Kristu nohama na zemi, pracant a chameleon, který se dokáže přizpůsobit práci v jakémkoliv prostředí.  

Cestovatelka na plný úvazek, která si prošla prací v korporátu i startupu, aby si uvědomila, že se chce postavit na vlastní nohy. Cestování je její vášeň už od malička, kdy vyrážela za dobrodružstvím s rodiči a prarodiči, a vzápětí se svým mužem Markem, se kterým procestovali už padesát zemí světa. Strávili rok na cestách po Asii, Maroku a jižním Španělsku, kde si to hluboce zamilovali. Bylo to narození syna a pandemie, které je přiměli přehodnotit svoje priority a zaměřit se naplno na cestování po Česku. Dnes sleduje jejich tipy na výlety na profilech a v aplikaci Úžasná místa přes 1 milion Čechů a ze záliby se postupně stala rodinná firma, do které je zapojená i Kristy máma.