Sám na plachetnici kolem světa

Martin Dolecek - na plachetnice - MARTIN DOLECEK 02190FINISH obeplutí světa

Plavba měla trvat dva roky. Martin si na své cestě musel projít mnoha úskalími. Řešil finance, zdraví, psychiku… Po přístavech si různě přivydělával, často jako elektrikář, přednášel o své plavbě a promítal krátké filmy. Musel udržovat nejen bezpečný technický stav své lodi, ale hlavně hlídat sám sebe, své zdraví a bezpečí. V bouřích se na Alyi trhaly plachty, praskaly stěhy, vanty a daleko v Korálovém moři se dokonce ulomil list hlavního kormidla. Vždy si Martin dokázal poradit, doplout do chráněného přístavu a díky dobrým lidem, kteří mu byli ochotni pomoci se na svou cestu vrátit. Vrcholným okamžikem bylo ztroskotání na pustém australském pobřeží, kde si v duchu tolikrát opakoval své krédo “cesta bez překážek nikam nevede”.

Jak je možné, že se mu i přes tak vážné poškození, a tak daleko od domova podařilo loď zachránit, opravit a plavbu dokončit? Jaké zažíval další příběhy, chvíle a pocity? Jeho velká dobrodružná plavba trvala přesně pět let. Více o jeho začátcích, ztroskotání, zklamání, radosti, ale i velké lásce se dozvíte na nové videoprojekci provázené Martinem Dolečkem s názvem Sám kolem světa svérázně.

MARTIN DOLEČEK (*1984) z Letohradu je mezi jachtaři přezdíván “námořní svéráz”. Jeho první osobité výpravy začaly už v osmnácti letech. Tehdy si postavil malý katamarán ELIS II. Vydal se s ním z Čech přes řeky a umělé kánály až do Chorvatska na moře. Osudovou lodí se mu stala jednotrupá plachetnice ALYA II 7,7m. I ona byla postavena v amaterských podmínkách českým stavitelem Jiřím Maslikiewiczem. Krátce po stavbě však zemřel a jeho žena Alena ji nabídla Martinovi ke koupi. Ten neváhal a brzy s ní několikrát přeplul Atlantický oceán, jednou i sám. Na přeplavbách nasbíral spoustu zkušeností. V roce 2014, když mu bylo 30let, se vydal za svým velkým snem - na osamělou plavbu okolo světa.