Sokotra – Galapágy Indického oceánu

ROMAN SOUKAL - sokotra (9)

Ne nadarmo se tomuto izolovanému jemenskému ostrovu v Arabském moři u somálských břehů přezdívá Galapágy Indického oceánu. Ostrov, který je známý především svým jedinečným ekosystémem a naprosto unikátní biodiverzitou, se vyvíjel více než 20 milionů let izolovaně od pevniny, a tak na něm najdeme kromě překrásné a různorodé krajiny i velké množství endemitů. I proto se tato perla Indického oceánu nachází na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO a je jedním z biologicky nejhodnotnějších i nejzajímavějších míst na planetě.

Pojďme se společně vrátit časem do období třetihor a prozkoumejme toto překrásné místo. Projděme se lesy staletých stromů dračí krve, nakoukněme do hlubokých majestátních kaňonů, zatímco nad námi krouží mrchožraví supi, vykoupejme se v křišťálově čisté vodě místních vádí, zahrajme si na speleology v úchytných nekonečných jeskyních, prožijme cyklón 4. kategorie z „bezpečí“ kozího chlívku nebo jen tak večer poklábosme s místními…

 

 

Roman je poznamenán nezaměnitelnou láskou k poznávání světa - od svých prvních cestovatelských kroků cítil, že má v sobě touhu po dobrodružství a objevování nových míst, kultur, lidí a kešek. Během expedičních cest prozkoumal odlehlá města ukrytá hluboko v džunglích, prošel pouštěmi, brázdil savanou, zdolal horské štíty a ponořil se do křišťálově čistých vod tropických ostrovů. Každá destinace, každý nový krok, ho obohatil o nepřeberné množství zkušeností a poznatků, a tak svou vášeň pro cestování přenesl i do svého každodenního života, kdy se s nadšením snaží inspirovat ostatní k poznávání krás tohoto světa, ať už formou přednášek nebo i jako průvodce formou vlastních expedic. Romanovým cílem není jen navštěvovat památky, pořizovat fotografie nebo videa, poznávat a chápat různorodé kultury lidí či prozkoumávat překrásné biotopy rostlin a zvířat obývajících naší úžasnou planetu. Jeho koníčkem je i hledání krabiček hry geocaching (tzv. kešek), které našel už ve více než 170 zemích světa, a je v tomto ohledu 3. na světě. Romanova motta jsou: "Zážitky nemusí být krásné, ale hlavně že jsou opravdu intenzivní" a "Spát a odpočívat můžeš doma (nebo v práci)".