Špicberky a lední medvědi
Šedobílá pustina bez dalších lodí nebo známky civilizace na pobřeží. Občas slyšíme jen praskání ledu pod naší lodí a odlamování ledovců ve fjordech. Místo, kde se zvířata nebojí, ale zvědavě natahují krky, aby nás lépe poznala. V mnoha případech vidí člověka poprvé v životě. Miluji dobrodružství, když jsem v odlehlých oblastech světa a mám příležitost dozvědět se něco o přírodě, něco fotografovat.
Když jsem o cestě za medvědem ledním před třemi lety poprvé uvažoval, trochu jsem měl obavy, aby nás v létě led pustil dostatečně vysoko na sever a já je poznal tam, kde je to pro ně nepřirozenější, na plovoucích ledových krách a sněhu. Po rozmýšlení nad termínem mi vycházelo, že nejlepší bude polovina července. Lodí se můžeme dostat třeba až za 80° severní šířky a okolo nás by mohlo být spousta plujícího ledu. V ideálním případě obsazená ledním medvědem hodujícím na tuleňovi. Bohužel, takto příroda nefunguje. Každý rok je jiný.
Ondřej Prosický
Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav. K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže BBC Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějším oceněním je jedna z hlavních cen soutěže Czech Press Photo 2012.