Srí Lanka, kýčovitě krásná

Ivana Vejrikova - sri lanka (2)

Srí Lanka je multikulturní země postižená v nedávné době řadou katastrof, jako například občanskou válkou trvající 26 let nebo ničivou ranou tsunami v roce 2004. V současné době je však Srí Lanka bezpečná a finančně dostupná tropická země, proto je stále oblíbenější mezi turisty z celého světa.

Pod naleštěnou, na první pohled atraktivní svrchní vrstvou, objevíte ten pravý šperk Srí Lanky, který má snad ještě vyšší hodnotu. Zjistíte, že i knižním průvodcem opomíjená místa jsou půvabná, a že místní obyvatelé ve vás mohou vidět pro ně exotické přátele, ne pouze továrnu na peníze. Na turisticky atraktivních místech zase vycítíte, že není všechno zlato, co se třpytí.

Oba jsou zaměstnanci Akademie věd ČR a společně vystudovali Přírodovědeckou fakultu v Českých Budějovicích, takže mají k přírodě a k cestování blízko. Mohou povyprávět o Gabonu, Špicberkách, Papui-Nové Guineji, Japonsku, USA, Skandinávii a o mnoha jiných státech. O potápění v horské řece, či v prosluněném Egyptě, o rybaření u polárního kruhu a dalších zážitcích. Na Srí Lance si užili jak potápění v oceánu, tak rybaření na obyčejný vlasec. A hlavně zachytili na fotografiích a videu tamní krásnou přírodu, divoká zvířata i místní kulturu.