Střední Amerika za kačku

Katerina Ostra - stredni amerika (5)

STŘEDNÍ AMERIKA (GUATEMALA, BELIZE a MEXIKO) – Jedna cesta do Střední Ameriky, tři naprosto rozdílné země.

GUATEMALA
Země mayských památek, dobré kuchyně, krásných usměvavých vrásčitých indiánských tváří, hor, jaguárů, motýlů a vůbec úchvatné džungle. Země na 3. místě v žebříčku počtu vražd na celém světě. Země, jejíž název v překlad znamená místo obklopené stromy, protože téměř polovinu tohoto státu pokrývají tropické lesy. No a především domov hned 29 sopek, z nichž jedna je současně nejvyšší horou celé Střední Ameriky a legendární rumové dílny jménem Zacapa.

BELIZE
Malý nezávislý stát mezi Guatemalou a Mexikem, kde se jako v jediné zemi ve Střední Americe mluví oficiálně anglicky. Je to země obklopená druhým největším korálovým útesem na světě, země s mayskými památkami a neskutečnou džunglí, země, která při tom všem zaujímá rozlohu zhruba stejně velkou jako Morava, resp. necelé třetiny Česka.
Belize je poslední středoamerické území, které získalo svou samostatnost, a to v roce 1981. V Belize je dle statistik velice vysoká kriminalita – počtem vražd na jednotku populace dokonce jedna z nejvyšších na světě. Nejvíce trestných činů je ale pácháno u mexických hranic a souvisí s pašováním drog a lidi..

MEXIKO
Jeden z mých prvních velkých cestovatelských snů a cílů. Země plná legend, země od dětství známá z notoricky proslulého songu Všichni jsou už v Mexiku. Země, jejíž synonymem jsou sombrero, tequila, tortila, pikantnost jídel, kaktusy, mayské památky, drogové kartely, kytara, tanec, zpěv a poslední roky zpět – benevolence vůči covidu. Taky Karibik, který byl pro mě ze všeho největším zklamáním.

Matka, čtyřicítka, co neumí anglicky kváknout, krom naší krásné češtiny ovládá jen mrtvou latinu a němčinu, a přitom cestuje "kade tade". Taky za kačku, tedy s minimálními náklady, ale s maximálními vjemy a zážitky! Jo, a s číší vína po okraj plnou a partou svých "FB spolucestujících", kteří jsou pro ni hybným motorem, důvodem každého dalšího kroku, motivací k úsměvu napříč všem cestovatelským i životním jobovkám a rodinou. Autorka knihy ZA KAČKU (Nakladatelství Albatros) a nyní druhé - CESTUJI za KAČKU 2, vydanou ve vlastní režii. Nejčtenější autor cestopisů na webu www.cestujlevne.com. Své cestopisy a postřehy cest publikuje na vlastním webu www.cestujizakacku.cz a své 26 000 skupině přátel na facebooku: https://www.facebook.com/CESTUJIzaKACKU