Sýrie – aktuální situace

MARKETA KUTILOVA marketa-with-tripod

Sýrie 2018: Islámský stát je sice poražen, ale násilí eskaluje. Roste počet civilních obětí, přibývá bombardování. Porcování syrského medvěda vstupuje do další fáze – teď už je jasné, že zde nejde o Syřany, demokracii ani svobodu. To si jen mocnosti musí konečně nějak rozparcelovat to strategické území s přístupem k moři, ropě, plynu, Turecku, Izraeli a Evropě. A také se dohodnout, co ovládnou sunnité a co šíité. Kudy, odkud, kam a zda povedou nové ropovody a plynovody. Jenže klíčoví hráči na syrském hřišti jsou vyrovnaně silní a mají propletené zájmy. Nikdo není na lopatkách, a tak se musí bojovat dál.

Invaze do Sýrie 2019: „Po Kurdech zbyde jen mastný flek, tisíce islamistů utečou. Kurdové nemají šanci, je to pro ně kudla do zad, nečekali, že je Západ nechá na holičkách v kritické situaci a tak brzo. Turecko má druhou nejsilnější armádu v NATO, nikdo si ho nedovolí odříznout, všichni dělají Erdoganovi ústupky, jde o eliminaci kurdů i etnické čistky,“ říká novinářka Markéta Kutilová. „Kdyby USA z oblasti neodešly, Turecko by si nikdy tuto oblast nedovolilo bombardovat,“ dodává.

Novinářka a publicistka. Začínala jako redaktorka v Lidových novinách. Pracovala v DR Kongo, Íránu, na Haiti, v Kambodži, Ugandě, Rwandě, Tanzánii, Indonésii, Libérii, Jordánsku atd. Posledních roky jezdí do Sýrie a Iráku a spolu s Lenkou Klicperovou dokumentuje válečné konflikty. Je spoluautorkou knih Islámskému státu na dostřel I a II. Spolupracuje s pořadem Reportéři ČT.