Zpět

TIBET + DALAJLAMA

Tibet

Tibetští exulanti žijí ve všech koutech světa, ale největší komunita obývá oblast Malého Tibetu v severní himálajské oblasti Indie a v Dharamsale, sídle tibetské exilové vlády i parlamentu. Sem se vydali Martin s Kateřinou a tříletou dcerou Noemi, až do zapadlé vesnice Mulbek. S dobrovolníky Hnutí Brontosaurus pomáhali ve škole rozvojovému projektu, Noemi se zapojila do výuky s místními dětmi. Stopem se vydali přes Kargil až na hranici s Pakistánem do Batalik, projeli údajně nejnebezpečnější cestu světa s přejezdy ve výšce až 5.300 n.m., Leh – Manali Route. V Daramsale se setkali s premiérem Lobsangem Sangayem i se školačkou Tenzin Tsekyi, kterou Martin už osm let podporuje ve studiu. Lobsang vyrostl v exilu a díky stipendiím dosáhl prestižního právního vzdělání na Harvardově univerzitě. Po dalajlamovi převzal úkol politického vůdce tibetského lidu. Podpora vzdělání mladých Tibeťanů je dobrý způsob jak pomoci zachování svébytné tibetské kultury, náboženství a tradic pro budoucí generace.

Cesta trvala měsíc a je dobrou ukázkou toho, že se dá cestovat s dětmi a cestování může mít i jiný a vyšší smysl, než jen dobrodružství a radost z poznávání. Cestování může i pomáhat! Nechte se inspirovat.

Martin Bursík vyrůstal jako skaut, začal cestovat a postupně se vydával i do vysokých hor. Obě záliby ho zavedly na první velkou cestu – do Tibetu. V roce 1988 bylo Martinovi 28 let a hranice Tibetu překročil ilegálně, v době vyhlášení výjimečného stavu. Setkání s tibetskou kulturou zasáhlo jeho srdce a vzbudilo zájem o osud tibetského lidu.

Kateřina v minulosti založila parlamentní skupinu přátel Tibetu, která si získala uznání nejen u Tibetské exilové vlády a jeho Svatosti Dalajlamy, ale i u široké veřejnosti a v zahraničí. Zasloužila se o to, že 14. Dalajlama historicky vůbec poprvé (a bohužel zatím naposledy) vystoupil na půdě Parlamentu ČR a z iniciativy skupiny byly přijaty dvě zásadní rezoluce vyzývající čínský režim k dodržování lidských práv v Tibetu. Vláda i Poslanecká sněmovna se v nich zavázaly k tomu, že se o život Tibeťanů a jejich oprávněné požadavky budou zajímat a po čínském režimu budou žádat jejich naplnění. Skupina se aktivně zapojovala do vzpomínkových akcí ke Dni Tibetu včetně vyvěšování tibetské vlajky.