TIBET OČIMA TIBEŤANŮ

Kelsang Lhamo - Tibet - KolemSveta02

Tibet v očích Tibeťanů je krásnou a neposkvrněnou zemí, která si zaslouží úctu a ochranu. V přírodě se Tibeťané rodí, spolu s ní vyrůstají a žijí celý život. Do přírody také odchází po smrti. Nehledě na smutek v tomto životě, Tibeťané věří, že ten příští život bude šťastnější.

Na druhou stranu, urychlená a nekontrolovaná modernizace Tibetu přinesla do života jejich obyvatel zmatek a pocit nejistoty. Bleskový a nepřirozený vývoj dělá obrovské problémy v životech obyčejných lidí, kteří jeho tempo vůbec nedokáží chytit. Přestože některé vynálezy zdomácněli a život lidí ulehčují, spousta dalších novinek přináší jen samé problémy. Tibet v očích Tibeťanů představuje mizící starobylou a milovanou civilizaci, kterou když se nepodaří brzy zachránit a dobře opatrovat, nadobro o ni svět přijde.

Yeshi je obyčejný Tibeťan pocházející z malé vesnice kousek od nejstaršího kláštera v Tibetu – Samjä (Samye). Dostal možnost studovat na čínských školách v Šanghaji a Pekingu. Díky obrovskému rozhledu, který mu studia poskytla, se po dalších letech čekání mohl vypravit do Evropy. Kelsang je Češka pocházející z malé vesnice na Vysočině. Během studií se dostala do Číny a se stanem na zádech i do Tibetu. Po studijích se do Tibetu vrátila a poslední dva roky tam nepřetržitě žila.  Foto autorů z bezpečnostních důvodů neposkytujeme.