Uganda – pohoří Ruwenzori

P1480838

Ruwenzori – nejkrásnější pohoří Afriky

Přednáška přibližuje cestu ke třetí nejvyšší hoře Afriky Mt. Margerita vysoké 5109 m v pohoří Ruwenzori v Ugandě. Tato hora je podle několika cestovních agentur považována právem za nejkrásnější horu tohoto světadílu. Vděčí za to zejména krásnému a zaledněnému dvouvrcholu i divoké a málo narušené přírodě s krásnou vegetací a množstvím ledovcových jezer. Celý nároný park Ruwenzori je zapsán v přírodním dědictví UNESCO. Výstup na vrchol jsme provedli ve 4členné skupině v r. 2014 a byl to jen druhý slovenský výstup po 28 letech.

Před výstupem jsme se aklimatizovali v blízkém národním parku Bwindi (UNESCO), kde žije největší populace hoských goril na světě. Po úspěšném výstupu na vrchol Mt. Magerity jsme se ještě přesunuli do národního parku Murchisson falls, který je největším přírodním parkem v Ugandě, kde jsme absolvovali krásné lodní safari po řece Nilu až k samotnému vodopádu.

Ing. Marcel Králík patří mezi starší generaci cestovatelů a horolezců. Při svých cestách byl několikrát na všech kontinentech kromě Austrálie. Jako první Slovák působil v horách Baffinova ostrova v kanadské Arktidě, kde spolu s ostravským horolezcem Tomášem Kolomazníkem vykonal v r. 1998 československý prvovýstup na 2157 m Mt. Svanhvit. V roce 1985 byl jeden z prvních Čechoslováků na vrcholu Kilimadžára a spolu s českými lékaři v r. 1985. 1987 ušel na autě 2350 km dlouhou cestu od Středozemního moře do středu Sahary (Djanetu) v Alžírsku. Vystoupil na 16 čtyřtisícových, na 9 pětitisícových a jeden téměř 7 tisícový vrchol (Aconcaguu). Spolu s Petrem Jahodou z Brna prošli v zimních podmínkách na lyžích část Špicberků a s polárníkem Jakešem a režisérem Petrem Horkým v Norsku i část největší náhorní plošiny v Evropě Hardangerviddy. Na holadské lodi Plancius se plavil z Ushuai až za polární kruh v Antarktidě. V Himalájích a v Karakorumu byl 5x a působil iv dalších pohořích světa v Kyrgyzstánu, Maroku, USA, Kanadě, Sibiři, Peru, Bolívie, Skandinávie, Japonska, Tchajwanu, Patagonie, Islandu, v Alpách a v Pyrenejích. Kromě Kilimandžára vystoupil i 3x na Mt.Blanc a na Elbrus v Kavkaze. Zúčastnil se 36 lyžařských maratónů na 3 kontinentech včetně 90 km Vasova běhu ve Švédsku (3x) i slavné Jizerské 50 (5x). Přednášel i na více cestovatelských festivalech v Česku i na Slovensku. Od slavného Ing. Zikmunda obdržel dva diplomy za přednášku "Japonsko v zimě" a za přednášku "Národní park Tassili - Saharský Louver". Napsal také dvě velké a krásné cestovatelské knihy, které si můžete po přednášce prohlédnout a popřípadě zakoupit.