Vietnamem na mopedu

Tomas Sting - Vietnam - IMG_3429

 Jak přežít na nejdivočejší dálnici Asie? Kterak se nechat o samotě zavřít v největší jeskyni světa? Kdo nechtěně budil mumii Ho-či-mina?

Malé mopedy jsou nejtypičtějším symbolem Vietnamu, kde na nich jezdí všichni od školáků až po krátkozraké důchodce.  Vyprávění zachycuje příběh cestovatele, který se proto rozhodl Vietnam projet stylově, tedy právě v sedle malého skútru. Recesistický nápad se ale záhy proměnil skoro v boj o holé přežití, protože situace na silnicích ve Vietnamu je šílená i na asijské poměry. Jediným pravidlem je právo silnějšího. Přesto se 2,5 tisíce kilometrů skútrem po vietnamské horské dráze vyplatilo. V odlehlých končinách země, kam se davy turistů pohodlnou dopravou nedostanou, čekala úchvatná pohoří, obrovské jeskyně nebo tradičně žijící horské kmeny.

 

Tomáš Stingl, syn dr. Miloslava Stingla, pracuje jako novinář a věnuje se cestopisné a ekonomické žurnalistice. Dosud navštívil asi 70 zemí světa. Zaměřuje se zejména na země Asie a Latinské Ameriky. Nejraději ovšem tráví čas v odlehlejších regionech samotné České republiky.