WORKSHOP cestovatelské fotografie

Prirodovedci.cz_PJJ_016

Cestování si v dnešní době bez fotografování a filmování umí představit jen málokdo. Bez obrazového materiálu jsou vzpomínky na cesty velmi pomíjivé, a jen velmi těžko se o ně může člověk podělit s ostatními. Jak tedy na cestách fotí profesionálové? Nejen o své zkušenosti se s Vámi podělí profesionální fotograf a filmař Petr Jan Juračka, jehož přednášky jsou již po několik let nedílnou součástí programu festivalu Kolem světa. Workshop probíhá pod dohledem Nikon školy, kde Petr Juračka působí jako lektor.

WORKSHOP JE PLACENÝ (omezený počet 70 míst), k festivalové permanentce si zakupte vstupenku ZDE: https://www.ticketon.cz/3342-cestovatelsky-festival-kolem-sveta-praha

Workshop se bude sestávat z několika na sobě nezávislých tematických bloků (jejich pořadí a trvání se však bude odvíjet od požadavků samotných účastníků):

  1. Obecný úvod do cestovatelské fotografické techniky (základní přehled možností, výhod i nevýhod různých systémů).
  2. Jak na zpracování velkého množství fotografií v krátkém čase? Mají smysl pokročilé úpravy?
  3. V čem se liší fotografie a video? Na co je potřeba si dávat pozor při natáčení?
  4. Časosběr – krátká ukázka jak možného rychlého amatérského řešení, tak profesionálního přístupu.
  5. Na cestách s bleskem. Má to smysl? Kdy, kde a jak pomůže blesk navodit neopakovatelnou atmosféru a proč by neměl v baťohu chybět.
  6. Omakání techniky značky Nikon (pod vedením profesionálního promotéra).
  7. Drony. Pokud nejdete zrovna na přechod Grónska nebo delší čundr do hor, dron v baťohu může dát Vašemu videu úplně nový rozměr.
  8. Promítání Vašich fotografií s otevřenou „kritikou“ a hromadnou diskusí nad snímky. Vaše fotografie pro veřejné „hodnocení“ posílejte v rozumném rozlišení (ideálně 2000px delší hrana) na juracka@natur.cuni.cz (Petr vybere z došlých snímků reprezentativní výběr ilustrující jak strhující snímky, tak ty s těmi jednoznačnými chybami, kterým lze snadno předejít).
  9. Střih videa – obecné tipy pro tvorbu zajímavých videí, které mohou zaujmout i někoho, kdo s Vámi na cestě nebyl.
  10. Prostor pro Vás. Cokoliv Vám chybělo a nestihli jste se v průběhu workshopu zeptat :-)

Petr Jan Juračka je jeden ze současných předních fotografů přírody. Jeho oborem jsou fotografie přírody, které mnohdy ukazují nečekané příběhy fenomény, kterým se věnuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jako přírodovědec či prostě milovník dobrodružství a výzev procestoval s fotografickou a filmařskou technikou Afriku, Asii, Grónsko, střední Ameriku a nedávno krátce cestoval také do Jižní Ameriky, Austrálie či Japonska. Kromě toho pracoval na oskarovém filmu, má vlastní pořad Petrova divočina v rámci Víkendu na Nově a nedávno zbořil hithit se svojí knihou “Ze života fotografa”, která bude na fetsivalu také k mání.