Za krajany do rumunského Banátu

Stitched Panorama

Slibovali jim pozemky, úrodná pole, postavené domy a snadný život s jistotou výdělku. Když sem v roce 1823 přišlo několik desítek českých rodin, našli jen lesy, pot a dřinu. Následovaly další rodiny, které potkal stejný osud.

Vydejte se s námi na putování malebnou a v mnohém unikátní krajinou rumunského Banátu. Zavítáme do míst, kde se téměř zastavil čas. Vesnice se postupně vylidňují, ale ti, kteří zůstávají, mnohdy žijí stejně jako před desítkami let a některé zvyky se dokonce nezměnily od dob prvních osadníků. Řada zdejší obyvatel sice žije i z příjmů, které jim dává rozvíjející se turistický ruch, ale všichni jsou stále usměvaví, pohostinní, nezkažení moderní dobou a velmi sdílní.

Postupně navštívíme Eibentál, Bígr, Rovensko, Gernik, Svatou Helenu i odlehlou Šumici. Nakoukneme do uzavřených antracitových dolů, projedeme se lodí po Dunaji, sestoupíme pod zem do jeskyní Peştera Liliecilor (Poniklova) a Peştera Veterani, projdeme hluboce zaříznutý krasový kaňon řeky Nery i unikátní a malebné travertinové kaskády říčky Beuşnica i hluboké lesy i rozlehlé poloniny kolem českých vesnic. „Posedíme“ se strejcama v hospodě a u piva a slivovice probereme politiku, ekonomickou situaci místních, pálení alkoholu i tradice a zvyky…

Věděli jste, že když zabijete zmiji, bude vám odpuštěno 7 těžkých hříchů? To a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte na přednášce Davida Hainalla.

Cestovatel, fotograf, publicista, průvodce a lektor fotografických kurzů. Osobní stránky www.fototoulky.net