Západní Grónsko a ostrov Disko

Ladislav Tajovsky - gronsko (3)

Grónsko vypadá trochu jinak, než si většina těch, kteří tam nikdy nebyli, myslí. Resp. také jinak, než jen ledovec bez konce. I daleko za polárním kruhem je tu v létě pekelný hic a život tam komplikují hejna komárů. Ale … je tam úžasně. My jsme se tam letos vypravili potřetí a kromě fantastického fjordu Kangia (spíš známého jako Ilulissat Icefjord) zapsaného i v UNESCO jsme zavítali na nedaleký ostrov Disko, kde to bylo ještě lepší.

 

Organizátor výprav do nejrůznějších oblastí, zejména Skandinávie a Alpy. Bezpočet přechodů a výstupů v Alpách, sólo Khan Tengri (7010 mnm) 2005, 2006 přechod 500 km po hlavním hřebenu Východních Alp ve 21 dnech bez vnější podpory, zima/jaro 2007 čtyři měsíce v Jižní Americe (mj. dubnový sólo výstup těsně pod vršek Aconcaguy), Island, Špicberky, opakovaně severní Laponsko. V budoucnu plánované výstupy na ještě vyšší kopce, přechody v arktických oblastech.

Její největší vášní jsou hory a bourání zažitých stereotypů. Zdolávání vrcholů v Alpách, Himalájích nebo na Sibiři prokládá návštěvami asijských klášterů. Miluje výzvy a s každou další cestou posouvá hranice odvahy a rozumu směrem k nebezpečným extrémům. Nade vše vyznává jednoduchost a svobodu. Je nezdolná optimistka a věří, že může změnit svět. Jejím největším cestovatelským snem je Antarktida.