Závod napříč Amerikou

Michal Jon - 005-RAAM-2014-zavodnici-cil (2)

Po dvaceti letech poznávání světa coby expediční cyklista se Michal Jon rozhodl vyměnit disciplínu, posadit se na kosmicky rychlé závodní silniční kolo a odstartovat do závodu napříč USA od Pacifiku k Atlantiku – z cykloturisty se stal závodníkem. Co vše musel v životě změnit? Jak dlouho trvaly přípravy? Jak trénoval? Dá se závod – a přípravy na něj – srovnat s cykloexpedicí?

Race Across America (RAAM) je 4860 km dlouhá časovka s časovým limitem 9 dnů, jde o nejtěžší silniční závod na světě, je nutné šlapat non-stop a štafetovým způsobem tak postupně překonat 12 států, čtyři časová pásma, všechna hlavní severoamerická pohoří, žhavé pouště i nekonečné roviny. „Team Czech Republic 1“ ve složení David Bureš, Jiří Kalousek, Jiří Kříž a Michal Jon je po letošním RAAMu prvním českým týmem, který dojel do cíle – a navíc v neuvěřitelném čase 6 dnů 22 hodin a 41 minut! Oficiální týmové stránky: www.raam.cz.

 

Michal Jon je druhým Čechem, který na kole objel svět (se svou současnou ženou Lucií, non-stop, bez doprovodu, tři roky, 68175 km, 34 zemí na všech 7 kontinentech), od roku 1993 má na kontě přes 130 tisíc expedičních cyklokilometrů v 51 projetých zemích. S Lucií jsou autory 7 cyklocestopisných knih a nekonečné řady článků především v cyklistických a cestovatelských časopisech, průvodcují cyklozájezdy, pořádají besedy s promítáním ze svých cest pro školy i pro veřejnost, založili a třikrát do roka organizují festival cyklistiky a cestování na kole Cyklofest. V roce 2014 byl Michal členem historicky prvního českého cyklistického týmu, který úspěšně dokončil Race Across America – Závod napříč Amerikou. Více info na www.luciemichal.cz.