Zimní Sibiř

Jolana Sedlackova - 02_Led Bajkalu je naprosto fascinující záležitost

Zima na Sibiři je úplně jiná, než jak ji známe u nás v Evropě. Jak zesílí mrazy, otevírají se tady ledové cesty, zvané zimníky. Tyto zvláštní „silnice“ vedou přes zamrzlá jezera, řeky a močály. Zima je tak paradoxně na některých místech nejrušnějším obdobím v roce. V polovině ledna vyjíždíme z Čech naší dvacet let starou Toyotou. Cesta k jezeru Bajkal nám zabere 10 dní. Čeká nás jízda po fascinující zamrzlé hladině jezera Bajkal a také koupání v termálních prámech ukrytých v okolních lesích. Od Bajkalu pak pojedeme dál na východ. Naším cílem bude město Magadan, které leží na břehu Ochotského moře a kde končí nechvalně proslulá silnice Kolyma. Silnici se přezdívá „Cesta kostí“. Stavěli ji za Stalinovy vlády vězni z okolních gulagů a prochází liduprázdnou krajinou hor, močálů a lesů, kde panují velmi nízké teploty, které v zimě padají i k -60 stupňům. Ještě, než se dostaneme do Magadanu, zavede nás do Ojmjakonu, na nejchladnější trvale osídlené místo na světě.

Vydejte se s námi na dobrodružné putování do tohoto svérázného kouta světa a okuste, jaké je to cestovat vlastním autem v extrémních mrazech.

Ráda navštěvuje neobvyklé destinace, miluje divokou přírodu a cestování vlastním autem. Na cestách po vlastní ose urazila okolo 300 tisíc kilometrů a navštívila více než 60 zemí. Vedle běžné práce píše pro různá média, fotografie a příběhy z cest sdílí na facebookové stránce Po vlastní ose. Každý rok vydává kalendáře s fotografiemi a letos napsala druhou knihu.