Sicílie – výprava do Kmotrovy vlasti
Publikováno: 28. 1. 2014
Katánie – město, které si na nic nehraje.
Přivítá vás příslovečnou italskou vřavou, haldami odpadků kam oko pohlédne, oprýskanou posprejovanou omítkou kdysi noblesních budov a dalšími překvápky, které by asi každý od druhého největšího města Sicílie nečekal.
Je to místo, kde Vám doporučí vyhýbat se kolem poledne kostelům, nevykřikovat slovo „mafie“ při pohledu na podezřelé strýčky a nasadit si falešný snubní prstýnek. Pro případ, že by to nestačilo, zařazujeme do svého slovníčku základních italských frází větu „Sono incinta“. Děláme si legrácky – to, že jsme těhotné, by nám asi nikdo neuvěřil. J To, že v Katánii mnoho štěstí nenajdeme, pochopíme záhy. Půvabné je centrum města, náměstí Piazza del Duomo s krásným Dómem svaté Agáty, hrdá budova městské radnice a univerzity. Upravená třída Via Etnia či Via Vittorio Emanuelle a jejich okolí je plné roztomilých kaváren a voňavých restaurací, kam se člověk rád zatoulá. Zatoulat se takto po deváté hodině večerní už ale trochu zavání, takže s lahví skvělého sicilského vína zůstáváme v bezpečí hostelu a spřádáme plány na úniky z naší sicilské základny. Na východním pobřeží Sicílie je naštěstí co objevovat!
Podmanivá Taormina
Malebné, půvabné a prostě všelijak roztomilé městečko na svazích hory Monte Tauro. Nutno říci, že turismus jí svědčí. Středověké domy a vysoce koncentrované památky jsou krásně opravené. Najdete tu středověký hrad, gotické kostely, fontánu s mytologickými výjevy nebo třeba palác vybudovaný z lávového kamene, zdobený pemzou. A těch výhledů! Nejoslnivějším místem je bezesporu druhý největší řecký amfiteátr v Itálii. Páni i kmáni se zde již před naším letopočtem nechávali unést dramaty zasazenými do úžasné scenérie tyrkysových vod pod útesem a kouřící Etnou v dálavě. Taormina stojí za to.
Nevypočitatelná Etna
Tato 80 milionů let stará kráska je největší činnou sopkou v Evropě a jednou z nejaktivnějších na světě. Naposledy pouštěla pořádnou hrůzu v roce 2003, kdy prý byl její dým vidět až z vesmíru. Každopádně je tahle hora magmatu magnetem pro všechny návštěvníky ostrova.
Pro případ, že přiletíte na Sicílii v žabkách, je vám k dispozici půjčovna robustních zaprášených pohorek, ve kterých můžete za 1 euro pohodlně vyšlápnout až na vrchol Etny. Máte dokonce možnost volby, zda tvrďácky zdolat celou sopku (to je ovšem tak na čtyři hodiny) nebo se popovézt lanovkou přibližně do půlky cesty a pak pokračovat zbylých 222 výškových metrů po svých. (Možnost nechat se vyvézt až nahoru bílým transitem se mi nechce ani zmiňovat, protože to je pro zdatného mladého cestovatele velmi ochuzený zážitek).
V horní stanici lanovky stojí základna, kde na videu můžete zhlédnout dramatické momenty ze života sopky. Zvláštní pocit, stoupat pak měsíční krajinou v ústrety hustě kouřícím vrcholkům! Cíl je ovšem skutečně fascinující. Téměř desítka kráterů, k nimž vás pustí na základě jejich momentální aktivity. Studený větřík nesoucí pach síry, hromádky ledu jako zajímavý kontrast k rozpálenému pobřeží jen o pár kilometrů dál.
Archeologicky významné Syrakusy
Rodiště slavného Archimeda a oblíbené místo Platona či Aischyla Vás také určitě okouzlí. Hradbami chráněné jádro města leží na ostrově Ortygia. Návštěvníci tu mohou obdivovat nádherný, barokem políbený dóm zasvěcený Athéně nebo ruiny dórského Apollónova chrámu. Pozůstatky baziliky svatého Jana střeží vstup do katakomb, které zde vybudovali první křesťané.
Unikátní je nekropole na pevninské části města Syrakusy, která byla pro svůj archeologický význam zařazena na list UNESCO. Pěšinky nás zavedou na vyprahlý svah, do něhož bylo vytesáno obrovské řecké divadlo, svého času s kapacitou 15 000 diváků. O tom, že to tu kdysi opravdu žilo, svědčí také nedaleké pozůstatky gymnázia a římský amfiteátr určený pro gladiátorské souboje.
Kdo bude zmožen horkým sicilským sluncem, najde spásu v přilehlých vápencových jeskyních. V jedné z nich vyvěrá pramen, kde je možné se osvěžit. Fascinující je 20 metrů vysoký vchod do 65 metrů dlouhé jeskyně, která byla pro svůj neobvyklý tvar a výtečnou akustiku nazvána Dionýsovo ucho. Kdysi prý sloužila jako vězení pro válečné zajatce. Stěží uvěřit, že se prý jedná o přírodou vytvořený útvar.
Mořské radovánky
Co by to bylo za pobyt u Středozemního moře, kdybychom si neužily trochu toho pokoupání. Obecně platí, že pláže v bezprostřední blízkosti města (ať už jde o Katánii či Syrakusy), nestojí zrovna za doporučení. Vyplatí se popojet si třeba deset kilometrů dál, čtyřicetiminutové upocené mačkání se v místním autobuse se dá přežít. Příjemné je třeba klidné rybářské městečko Aci Castello. Jeho dominantou je malý hrad na čedičové skále, pod kterou se dobře relaxuje, nevadí-li vám nerovný sopečný povrch. Voda je tu ale průzračně tyrkysová a nejste obklopeni masou dalších turistů.
Týden na Sicílii uteče než bys řekl „Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa.” (pro doplnění reálií citace Archimedova zákona). Hlavně neříkejte, že se vám odtud nechce nebo se vám přihodí jako nám, že si pobyt prodloužíte o osm hodin čekání na letišti z důvodu poruchy letadla. To pak jen baštíte svačinu, kterou Vám dají jako kompenzaci a doufáte, že se porucha na letadle znovu neobjeví, až se budete z okénka kochat pohledem na Liparské ostrovy pod vámi. I když škoda, ty jsou prý moc hezké. Příští dovolená na Sicílii bude možná směřovat tam…
Autor: Karolína Chmelařová, CK Mundo.