Titul statisticky nejnebezpečnější země Evropy vyhrává: Litva
Publikováno: 29. 7. 2013
Výhoda kvantitativních metod spočívá v tom, že ze zdánlivě nesouvisejících případů dokážou vyvodit obecné tendence. Čím větší vzorek, tím lepší popsání fenoménu. Dokument evropského statistického úřadu Injuries in the European Union představuje okolnosti, které nejčastěji vedou ke zranění napříč jednotlivými zeměmi unie. Upřímně řečeno, v některých ohledech je to čtení poněkud morbidní.
Pravděpodobnost smrti by EUROSTAT
Z celkových dat z celé sedmadvacítky z let 2008 až 2010 vyplývá, že na následky smrtelného úrazu nejčastěji umírají muži do pětadvaceti let věku. To však není příliš překvapující zjištění. Například pojišťovny tento fakt zohledňují při uzavírání smlouvy pro životní pojištění, kdy mají mladí muži vyšší měsíční náklady než stejně staré ženy. Za pozornost však stojí nejčastější místo úmrtí.
Kdo by za nejnebezpečnější místo v Evropě považoval sedadlo osobního automobilu či automobilovou dopravu obecně, by se bohužel hluboce mýlil. Průměrný Evropan totiž s 42% pravděpodobností zemře na fatální zranění doma nebo při odpočinku, což z domova dělá téměř trojnásobně nebezpečnější místo než je silnice (doprava se na mrtvých podílí „pouze“ 16 %), sportoviště (3 %), pracoviště (2 %) či školní budovy (1 %).
Kam nejezdit (statisticky)
Avšak to, že jste mladý muž a rád odpočíváte doma, z vás ještě potenciálního nebožtíka nedělá. Důležité je, ve které zemi unie se nacházíte. Z výzkumu vyplývá, že prvenství mezi zeměmi s nejvyšším poměrem smrtelných úrazů vůči celkovému počtu mrtvých obsadila: Litva (13 %), druhá příčka patří Estonsku (s 11 %) a třetí Lotyšsku (9 %).
V těchto státech máte největší pravděpodobnost, že když zemřete, bude to na následky fatálního zranění. Proč tomu tak je? Pobaltské republiky (stejně jako celá severní Evropa) mají již dlouhodobě vysokou míru sebevražd na tisíc obyvatel, k tomu tamější silnice jsou jedny z nejnebezpečnějších v Evropě (vysoký počet usmrcených osob za rok). Tyto země navíc vykazují vysoký počet pouličních potyček končící smrtí, což je opravdu smrtelný statistický koktejl.
Kam se tedy po Evropě vydat?
Nejlépe v průzkumu dopadlo Španělsko. O trochu horšího hodnocení se dostalo Nizozemí a Maltě. V těchto státech je pravděpodobnost úmrtí v důsledku požáru, násilí, utonutí, otravy, pádu, dopravní nehody nebo sebepoškozování statisticky nejnižší. To však neznamená, že v těchto státech nic nehrozí a můžete vyrazit v klidu i bez cestovního pojištění. Statistika totiž znamená, že když jeden z dvojice snědl celou husu, oba snědli půlku. Navíc statistikové nemohou pracovat s fenoménem „blbé náhody“.
Text: Petr Rozkošný