Užijte si Rakousko se vším všudy

Publikováno: 9. 6. 2022


rakouské městečko

Rakousko si užijete doslova v každém věku i ročním období. Cestovatelům totiž tahle alpská země nabízí celou řadu zajímavých cílů i aktivit. Chcete si tady užít turistickou letní dovolenou? Poznávat na podzim krásy místních měst? Nebo si dopřát zimní i jarní lyžovačku? To vše můžete právě v Rakousku! A nezapomeňte – ať už se sem vydáte kdykoliv, nezapomeňte si sjednat to správné cestovní pojištění.

Letní dovolená v Rakousku

Protože prázdniny máme doslova za dveřmi, zaměříme se v našem článku hlavně na letní dovolené a výlety v Rakousku. Jednoznačně nejoblíbenější volbou bývají Alpy. Kromě skvělých turistických tras si můžete užít i křišťálové vodní plochy, protože Rakousko a dovolená u jezera prostě patří k sobě. Určitě si nenechejte ujít například Attersee, Mondsee, Weißsee nebo Achensee. Dále na vás v Alpách čekají také jedny z nejznámějších evropských cyklotras, takže fyzických aktivit si tady užijete dost a dost. A pokud si budete chtít po sportu odpočinout a zrelaxovat se, navštivte některé z místních termálních lázní a spa.

TIP

Jestli bude vaše dovolená převážně sportovního rázu, dbejte na to, aby vaše cestovní pojištění do Rakouska mělo správně nastavené limity pro léčebné výlohy, které se o vás postarají v případě úrazu a potřeby lékařské pomoci.

Neužije vás na pohyb, ale spíše na poznávání zahraničních měst? Vydejte se do místních

vesniček, známých svou malebností, nebo měst plných historických míst, památek i galerií. Stačí jmenovat například Hallstatt, Salzburg, Kufstein, lázeňský Bad Ischl, Innsbruck a spoustu dalších.

 

Co si určitě nesmíte nechat ujít je místní gastronomie! Rakouská kuchyně je známá hlavně svými vydatnými a poctivými jídly, které ovlivnila italská, polská, maďarská i česká kuchyně. Ochutnat pak doporučujeme hlavně tenký vídeňský řízek z telecího masa, gulášovou polévku Gulaschsuppe nebo jablečný štrůdl podávaný s vanilkovou omáčkou nebo zmrzlinou.

Tipy na zajímavá místa v Rakousku

Jestli oceníte přesní tipy pro to, co v Rakousku vidět, za nás rozhodně doporučujeme:

 

  • Krimmelské vodopády – Najdete je na horské říčce Krimmler Ache nad vesničkou Krimml. Těšit se můžete na nádherné výhledy a mohutné vodní kaskády.
  • Vídeňský Naschmark - Trhy s více než 120 stánky, celou řadou hospůdek, bister, kaváren a bleším trhem.
  • Solné doly v Hallstattu – Prohlídka solných dolů se speciální horskou skluzavkou. Projdete si samotné nitro hory a můžete se těšit na jedinečný výlet do minulosti s poutavým výkladem o těžbě soli v této oblasti.
  • Grün See (Zelené jezero) – jezero s dokonale průzračnou vodou, výška jejíž hladiny se mění v průběhu roku. Do podzimu v tomto jezeru hladina pozvolna klesá, a od zima zase stoupá, takže zatopí i místní lávky a lavičky, na které si člověk v létě mohl sednout. Jezero je jedinečné především svou průzračnou vodou, doslova jako z pohádky.

Počasí v Rakousku

Období od června do srpna je pro dovolenou v Rakousku ideální, a to především pro tu turistickou. Jen počítejte s tím, že teploty bývají v různých částech Rakouska odlišné. V Tyrolsku se připravte na chladnější teploty, zatímco na východu země bývají léta velmi teplá. Jestli máte v plánu poznávat hlavně místní města, vydejte se do nich spíše na jaře a na podzim, kdy jsou teploty mírnější, a v ulicích také není tolik turistů.

Cestování do Rakouska

Rakousko je jedním z našich sousedních států, takže se do něj pohodlně dostanete jak autem, tak vlakem či autobusem. Pokud plánujete vyrazit po vlastních čtyřech kolech, kupte si dálniční známku (10ti denní, 2 měsíční, roční) a dodržujte dopravní pravidla, protože policisté jsou tady opravdu příšní. A nezapomeňte se podívat na to, jakou v Rakousku budete potřebovat povinnou výbavu.

 

Co se týče covid-19, pro příjezd do země nepotřebujete žádné potvrzení o bezinfekčnosti, jen si s sebou přibalte pár respirátorů, které se v Rakousku musí stále nosit ve vnitřních uzavřených prostorách jako jsou obchody, MHD nebo taxíky.

 

Cestovní pojištění do Rakouska

Cestovní pojištění pro dovolenou se sportovní náplní jsme už zmiňovali výše. U ní tedy dbejte hlavně na:

 

  • Odpovídající výši pojistných limitů léčebných výloh – Vztahují se na lékařské ošetření, hospitalizaci, převoz atd.
  • Krytí plánovaných sportovní aktivit - Některé sporty spadají do oblasti rekreačních sportů, další do rizikových a jiné zase do extrémních. Jaké toto rozdělení přesně je se vždy dozvíte v pojistných podmínkách cestovního pojištění. Proto si je před uzavřením smlouvy vždy pořádně přečtěte, a to především, pokud se chystáte potápět v rakouských jezerech nebo například na ferraty.
  • Pojištění odpovědnosti – Jedná se o šikovné pojištění pro případy, kdy neumýslně způsobíte škodu na zdraví či majetku třetí osobě. Například při srážce na cyklostezce, kdy byste museli hradit ošetření, hospitalizaci dané osoby, případně i další související náklady.
  • Cestovní pojištění covid-19 – I když nám pandemická opatření polevují, je třeba brát riziko covid-19 stále v potaz. Při výběru cestovního pojištění se tedy dívejte po tom, které má krytí i pro koronavirus.

 

Cestovní pojištění do Rakouska si pak snadno a rychle sjednána prostřednictvím online kalkulačky cestovního pojištění. Stačí do ní zadat informace o dovolené (délka cesty, plánované aktivity, informace o pojistnících) a během pár kliknutí myší uvidíte přehledné srovnání cestovního pojištění. A stejně snadno si ho můžete rovnou i sjednat. Smlouva vám pak přijde do e-mailu, včetně asistenčních kartiček a všech dalších dokumentů.