Kubou v rymu Buena Vista Social Club

Publikováno: 11. 3. 2015


Kuba - karel wolf foto (4)

Každý zná podmanivé rytmy kubánské hudby. Každý zná fascinující fotografie žen s doutníkem, bělostných mangrovových pláží a rozpadajících se havanských koloniáních domů.  Přesto, že vše vypadá tak lákavě, má ostrov 90 mil na jih od Floridy hořkosladkou atmosféru. Koupili jsme letenky, vzali batohy a vyrazili tu zvláštní atmosféru dávno minulých let zažít.

Koloniální architektura a ženy s doutníkem

Letadlo lehce doklouzalo přes Atlantik jednu horkou prosincovou noc  na karibský ostrov. Atmosféra kubánských rytmů, vůně doutníků a těžkého komunismu doslova sálala z prvních kilometrů asfaltu, který jsme na cestě do centra Havany ukrajovali veteránem z padesátých let. Dny v Havaně plynou líně, přesně v rytmu rozpadajícíh se koloniálních domů, prý každý den jeden z nich spadne a nenávratně zmizí v propadlišti dějin. Procházky ulicemi čtvrtí Vedado či po legendárním nábřeží Malecón jsou lechtáním fotografických smyslů … co pohled, to jedinečný záběr. Návštěva výrobny legendárních doutníků, vypití mojita v baru s Hemingwayovskou historií, projití muzea zdůrazňujícího sílu Kubánské revoluce či pojedení výtečných mořských plodů patří k neodmyslitelným bonusům pobytu v hlavním městě „ostrova svobody“.

Specifika cestování po Kubě

Havana je společně s východokubánským Santiago de Cuba také jediným místem, kde existují pouliční stánky a lze si tak koupit i něco rychlého k jídlu. Absence snadno dostupného jídla, je totiž jedním z hlavních charakterových znaků cestování po Kubě. Stejně tak jako absolutní nepřítomnost turistického ubytování. Volit lze jen mezi drahými hotely a cenově dostupným ubytování v soukromí. A tak stejně jako většina batůžkářů i my volíme kombinaci ubytování v soukromí. Pokud byste se však necítili na tento typ cestování, zkuste hledat zájezdy na Kubu třeba přes porovnávač zájezdů TravelPortal.cz. V našem případě pak místní připravují snídaně a večeře ze surovin, které sehnali na tzv. „černém trhu“. Jedině tak se totiž dá slušně zaplnit žaludek. Dalším kubánským specifikem je měna, kterou se na ostrově platí. Existuje zde peso nacionale a peso convertible. Peso convertible je turistická měna, ale občas je používáno i místním obyvatelstvem. V peso nacionale nakupují Kubánci potraviny na lístky a dostávají v ní platy. Bylo potřeba mít měny obě, protože jsme narazili na obchody pro místní i pro turisty.

Ze západu na východ a zpět

Z Havany jsme vyrazili na jih ostrova do kubánského koloniálního skvostu Trinidadu. Zrekonstruované uličky, večery roztančené hudbou znějící z hospod, stánky se suvenýry a tyrkysové vlny Karibiku nám navnadily skvělou předvánoční atmosféru. Vyrazili jsme i na jednodenní výlet z Trinidadu. Parní vlak nás provezl třtinovými plantážemi až do míst, kde je zachována farma z otrokářských dob. Zamířili jsme pak dál na východ až do čenošského Santiago de Cuba, kde jsme si opět pochodili ulicemi koliniálních domů, poseděli si v restauracích a dali si legendární „trágo“, deckový panák kubánského rumu. Atmosféra v Santiagu je odlišná od havanské, čas tu plyne pomaleji jako by se z palíren zdejšího rumu do vzduchu dostávaly výpary, které místní krásně zpomalují. Vydali jsme se však dál, kolem největšího minového pole západní polokoule od Guantanáma až do Baracoy, kde přistál v roce 1492 sám Kryštof Kolumbus. Tady nás zastihl Štědrý den. Atmosféra tohoto dne je ve všech křesťanských zemích neopakovatelná. Vše se sklidnilo a nebýt dvoudenního tropického lijáku, měli bychom pocit, že jsme v tropickém ráji. Vydali jsme se i na jednodenní trek do Národního parku Alejandro de Humboldt. Během jediného dne jsme poznali širokou škálu ekosystémů, od mangrovových porostů až po deštný prales. Zcela nezvykle jsme si najali místního průvodce a rozhodně jsme nelitovali, ukázal nám zdejší endemity a pomohl devětkrát přebrodit jednu a tu samou řeku.

Major Zeman na západě ostrova

Z Baracoy jsme pak letadlem během dvou hodin přeletěli zpět do Havany, abychom se přesunuli na západ ostrova, do legendární kubánské oblasti Viňales. Znali jsme tuto oblast ze seriálu Třicet případů majora Zemana. Právě zdejší krajina dělá kulisu dvěma dílům této filmařské legendy. Oblast je známa tzv. mogoty, krasovými vápencovými útvary, ale i pěstováním tabáku a bělostnými karibskými plážemi. Půjčili jsme si na celé odpoledne koně a jen tak se potloukali tabákovými plantážemi a mávali na okloboukované místní farmáře. Západ slunce byl v této krajině neopakovatelným romantickým zážitkem.

Silvestrovská rozlučka

Čas vyměřený k pobytu na „Fidelově ostrově“ se nachýlil ke konci, stejně jako se loučil starý rok. V ulicích Havany se začínali objevovat slavící lidé a hladina alkoholu slušně stoupala. Možná právě díky alkoholu se nám v hlavě rozležela absurdita zdejšího systému bratří Castrů, ničícího pohodu sluncem zalitého ostrova, či pokřivující vlastní úsudky zdejšího obyvatelstva.  V srdcích nám tak zůstaly rozporuplné hořkosladké pocity, ale v uších … v těch dodnes znějí podmanivé tóny kubánských Buena Vista Social Club …

Další tipy a rady na cestu na Kubu na cestovatelském magazínu TravelPortal.cz.

Text: Vladimíra Svitáková, foto: Karel Wolf