Doprovodný program

Taneční skupina Kintari zatančí originální tance v pestrých kostýmech z Indonésie, Vietnamu, Indie a Kambodži. Taneční skupina Kintari svými vystoupeními podporuje ve vzdělání chudé děti na ostrově Lombok v Indonésii. Více o nich na www.kintari.org. Skupina Kintari vystoupí ve Velkém sále 16.11. ve 13:15 s balijským tancem Belibis, v 15:45 s Bollywoodem, v rámci přednášky manželů Wolfových od 16:30 představí indonéský tanec z Kalimantanu, Kayau, vietnamský vějířový tanec a loutkovou stínohru z Kambodži. V 19:00 vystoupí s moderní autorskou choreografií. V Expedičním sále 16.11. ve 12:00 vystoupí členky dospělého i dětského souboru Kintari s pavím tancem Merak z Jávy.

Tradiční indonéská batika - MA. Helena Hošková, vystudovala textilní umění a batiku v Indonésii a následně ve Velké Británii, kde získala titul MA. Vede mnohé tvůrčí dílny po celé ČR. Má samostatné výstavy a o krásném umění batiky vydala i vlastní publikaci: Batika, malování voskem. Během festivalu budete mít možnost si toto tradiční indonéské umění sami vyzkoušet a své výtvory odnést na domů památku. Doplňky k batikování jako třeba tradiční pera (tzv. čanting) budou i k prodeji.

Hudební skupina Dunjingarav z Mongolska vystoupí v neděli 17.11. v 14:30 hodin. Zahraje mongolské písně na tradiční nástroj morinchúr - asijské violoncello s vyřezávanou koňskou hlavou, což je jeden z nejdůležitějších hudebních nástrojů mongolského lidu a je považován za symbol národa. Morinchúr je jedním z mistrovských děl ústního a nemateriálního dědictví lidstva UNESCO. Vydává zvuk, který byl poeticky popsán jako divoké ržání koně, nebo jako vánek v pastvinách.

Kouzelná skupina Mbunda Africa (v češtině „bubny z Afriky“) se skládá z hudebníků z Demokratické republiky Kongo. Vedoucí skupiny pan Mulenda Mabuaka Sonny (sólový zpěv, xylofon, chrastítka atd.) mluví roztomilou češtinou a seznamuje posluchače s africkou kulturou a tradicemi. S pomocí svých přátel názorně předvádí, jaký je rozdil mezi pojetim hudby v Evropě a v Africe a co nás naopak spojuje… Skupina vystoupí v sobotu 16.11. v 14:30.


Líla Mohini a Anuvrinda Devi Dasi zatančí tradiční indický tanec Bharata Natyam. Tanec vyniká svou vysokou estetičností a výjimečností výrazových prostředků. Indický tanec Bharata Natyam nabízí přirozený zážitek krásy a umění a svou duchovní filozofií vede člověka na cestě neustálého zdokonalování. Bharata natyam je dodnes součástí chrámových obřadů. Indický tanec vyučují v tanečním studiu Kintari. Vystoupí v neděli 17.11. v 10:45.

V rámci přednášky o Dominikánské republice se představí česko-karibský taneční pár, který zatančí tradiční tance Dominikánské republiky – merengue a bachatu. První taneční vstup bude v sobotu 16.11. v 10:45 a druhý v 11:45.

 

 

 

Tereza Outratová vystupuje pod uměleckým jménem Tasnim. Od roku 2007 je členkou taneční skupiny Kintari, kde působí jako tanečnice indonéských a orientálních tanců. Původní taneční styl, ze kterého vychází, je orientální tanec, zejména pak egyptské raks sharki. Od roku 2010 vede průběžně vlastní taneční kurzy a semináře, které lze najít na www.zumbasterkou.cz. Orientální tanec vyučuje také v tanečním studiu Kintari. Vystoupí v sobotu 16.11. v 17:45.

Taneční soubor Trn v oku (www.trnvoku.cz) vám představí tanec Buchaechum (pučečum), který je tradiční formou korejského tance. Tančí ho skupina tanečnic s velkými barevnými vějíři. Mnozí korejci využívají tento tanec při různých oslavách. Soubor Trn v oku se specializuje na Asii a její kulturu, tedy v jejich repertoáru najdete i programy z Japonska, Číny, Indie nebo Indonesie, ale i další neméně atraktivní tance jako je kankán, charleston nebo fire show a mnoho dalších. Taneční soubor vystoupí v neděli 17.11. v 13:15.

Již není potřeby vypraviti se v dálný Orient, stačí navštíviti festival Kolem Světa, kde se zastaví potulná čajovna Čajchan, která se věrně drží tradice stanových čajoven toulajících se nekonečnou stepí. Festivalovou atmosféru opatří magickým nádechem cizokrajných dálek, provoní vůní kadidel a kouřem vodních dýmek. Pro potěchu těla i duše nabídne všem tulákům množství čajů rozmanitých a lahodných …

 Nepálské a tibetské centrum Yak Yeti nabídne na festivalu prostřednictvím svých nepálských kuchařů autentickou nabídku tradiční nepálské a tibetské kuchyně. V průběhu festivalu bude demonstrovat výrobu smažených trojhránků plněných vařenou zeleninou a oříšky (tvz. samosa) a smažených cibulových kroužků obalovaných v cizrnové mouce s orientálním kořením (tzv. pjádží).

 

Facepainting by Jamil & Friends - V rámci festivalu si můžete nechat vytvořit jedinečné exotické motivy na vaši tvář i na tváře vašich dětí. Květiny, hvězdičky, kočičky, motýlky, nebo jen barevné abstraktní vzory. Vytvořené dílo Vám následně zvěčníme v přítomné fotobudce. Využijte možnosti si nechat namalovat na obličej třeba tygra!

 

Pártybudka je trochu podobná fotobudce, na kterou jste možná zvyklí z metra. Ale ta tato se přizpůsobila době: je menší, je hezčí, je rychlejší, fotí sama, je přenosná, tiskne kvalitněji, tiskne na počkání, umí fotky upravovat, posílá fotky na email, kamarádí se s facebookem, a hlavně je s ní sranda! Vyfoťte se na festivalu se svými přáteli a odneste si fotografii zdarma s sebou domů.

 

Festival myslí i na vaše děti. V prostorách restaurace, kde budete moci ochutnávat speciality z různých zemí světa a zkoušet tradiční řemesla, si vaše děti mohou pohrát v herním koutku, kde se mohou také zúčastnit soutěže o nejhezčí cestovatelský obrázek, který následně obdrží od festivalu cenu. Všechny obrázky budou na festivalu vystaveny. V herním koutku dětem s malováním bude pomáhat hosteska a navíc si zde budou moci nechat namalovat něco hezkého na obličej či tělo. Náš herní koutek není však dětským koutkem s hlídáním! Naše hostesky si s vašimi dětmi rády pohrají, ale ve vaší blízkosti.