Island – země ledu, ohně a otužilých dětí
Stovky vodopádů a gejzírů, desítky lávových polí a tunelů, sopek, ledovců, jezer, fumarol a horkých jezírek. Osamocená městečka a zapadlé vesničky. Velryby, papuchalkové, smradlavý žralok a otužilí Islanďané. Dvacet čtyři dní, jeden stan, 2368 km, tři péřové spacáky a jedno dvouapůlleté dítě. Přijďte se podívat, co vše se dá na ostrově ledu a ohně vidět a zažít.
Dozvíte se mimo jiné: Jak nejlépe brodit? Co dělají Islanďané o víkendech v kempu? Jak se zde suší prádlo? Kdo vlastně jí proslulého shnilého žraloka? Jak se prochází vodopád? Může dudlík do kilometrového lávového tunelu? Jak zvládat útoky chaluh? Pluji jsme za velrybou nebo ona za námi? Jak zvládají Islanďané dlouhé letní dny a nekonečné zimní noci? Kolik poschodí může mít jeden vodopád? Jaký dopravní prostředek je zde nejpraktičtější? Dá se na Islandu platit penězi?

Jana Troupová
Jana Troupová je geografka, cestovatelka a publicistka. Ze svých cest (navštívila na 60 zemí) již více jak patnáct let píše články, pořádá cestovatelské besedy pro dospělé i děti. Vydala dvě knihy. Půl roku pracovně-cestovatelsky pobývala v Ekvádoru a půl roku v Bolívii. Také pracovala jako koordinátorka rozvojových projektů v Indii, v současnosti se věnuje pořádání zájezdů a individuálních cest a průvodcování především do Latinské Ameriky. Ráda má i jihovýchodní Asii, severní Evropu a ostrovy v Atlantiku. Mezi její nejoblíbenější destinace patří jakékoli zákoutí vysoko v horách, bezprostřední lidé a živé tradice, zejména pak v kombinaci s Bolívií, Peru, Barmou, Nepálem. Cestuje sama, ve dvojici, s dětmi (10 a 4 roky) i ve skupině jako průvodce.